KOPENHAG’A TÜRK BAŞKAN

27.5.2011 - 10:26

Danimarka tarihinde ilk kez Türk kökenli bir kadın belediye başkanlığına getirildi. Başkent Kopenhag Büyük Şehir Belediyesinin Teknik ve Çevre’den sorumlu belediye başkanlığı koltuğuna Sosyalist Halk Partili (SF) 34 yaşında Ayfer Baykal adında bir Türk kadın oturdu. Baykal, önceki akşam parti grubunda yeni başkan adayını belirlemek için 4 aday arasında yapılan oylamada, 19 oydan 17’sini aldı. Başkan seçildikten sonra ilk demecini Milliyet’e veren Ayfer Baykal, belediye başkanı seçilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Bir Danimarkalı ile evli olan Ayfer Baykal, bu sabah resmi olarak Kopenhag Teknik ve Çevreden sorumlu belediye başkanlığı görevine başlayacak.

İşçi ailenin kızı
Ayfer Baykal’ı belediye başkanlığına götüren süreç, geçtiğimiz hafta Teknik ve Çevreden sorumlu belediye başkanı kendi partisinden Bo Asmus Kjeldgaard’in ikamet skandalı nedeniyle istifa etmek zorunda kalmasıyla başladı. Ekstra Bladet gazetesi, Kjeldgaard’ın belediye başkanı olduğu Kopenhag yerine bayan arkadaşının yaşadığı Frederiksberg belediyesi sınırlarında ikamet ederek seçim kanuna muhalefet ettiğini belgeleyince koltuğundan oldu. Ankaralı bir işçi ailenin kızı olarak Kopenhag’da doğan Baykal, 2 yıl önce yapılan yerel seçimlerde aldığı 3.665 tercihli oyla adından söz ettirerek ilk kez Kopenhag il meclisine encümen olarak seçilmişti.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.