Iraklı aşiretlerden Türkiye'ye destek bildririsi

Iraklı aşiretlerden Türkiye'ye destek bildririsi
17.10.2016 - 00:11

Irak'ın Ninova kentindeki aşiret liderleri, Bağdat hükümetinin Türkiye karşısında takındığı tavrı "ahmakça" diye nitelendirdi.

Erbil'de aşiret liderlerinin katıldığı ve "Ninova, kurtuluşa evet yıkıma hayır" temasıyla düzenlenen toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin terörle mücadeleye ve kentlerin kurtarılmasına verdiği destek memnuniyetle karşılanırken, Ninova'nın merkezi Musul'un kurtarılması için başlatılacak operasyona Şii milislerden oluşan Haşdi Şâbi'nin katılmasına karşı çıkıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Irak'taki siyasi rejim, ulusal çıkarlar konusunda ihmalkâr davranarak, kendilerine iyilikte bulunan ülkelere nankörlük ederek bir kez daha ahmakça davrandı. Bizler Irak'ın ileri gelenleri ve aşiret liderleri olarak parlamentonun aldığı karara ve Haydar İbadi hükümetinin, Iraklılara her türlü askeri ve insani yardımı yapmış olan kardeş ve Müslüman ülke Türkiye'ye yönelik aldığı kararlara karşı olduğumuzu ilân ediyoruz."

 
 
 "Başka ülkelerin Irak'a milisler ve patlayıcılar gönderirken Türkiye'nin teröre karşı Irak halkının yanında yer aldığı" belirtilen açıklamada, Bağdat hükümetinin Türk hükümetine teşekkür etmesi gerekirken "her zamanki gibi ahmakça davrandığı" savunuldu.

Irak hükümeti ve parlamentonun takındığı tavrın tahrik edici olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Kâsım Süleymâni ve milislerinin Salahaddin, Diyala, Kerkük ve Bağdat'ta Iraklıların cesetleri üzerinde dans etmesi ve yabancı ülkelerin ülkenin içişlerine karışması hükümeti tahrik etmezken Türkiye'ye düşmanca davranılıyor."

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (1)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;