Merkel'den Erdoğan'a sığınmacı çağrısı

30.11.2016 - 00:01

Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sığınmacı anlaşması konusunda çağrıda bulundu...

Avrupa'nın sığınmacı anlaşması kapsamında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, aynısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yapması çağrısında bulundu.

Ajanslarda yer alan habere göre; Almanya'nın başkenti Berlin'de Maltalı mevkidaşı Joseph Muscat ile bir araya gelen Merkel, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AP'nin Türkiye kararının ardından verdiği tepkiyi değerlendirdi.

‘BİRLİKTE YAPACAĞIMIZ ÇOK İŞ VAR'

"AB'nin sözleşmeden kaynaklanan sorumlukluklarını yerine getirmesi gerektiğine inanıyorum” diyen Merkel, Türkiye'nin de Avrupa gibi güvenilir bir sözleşme ortağı olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi. Merkel, şöyle devam etti: "Bu sadece bizim için değil, Türkiye için de iyi. İnsan kaçakçıları olarak sahillerde çalışan mafya türü yapılar hiç bir zaman iyi olamaz. İnsan hayatının tehlikeye girmesi de iyi bir olay değil. Hatırlatmak isterim, Türkiye ile bu anlaşma olmadan önce bu yılın ocak ve şubat aylarında Ege Denizi'nde de 400'den fazla insan hayatını kaybetmişti. Bu nedenle AB'nin de, Türkiye'nin de güvenilir ortaklar olduğuna inanıyorum. Bu konuda daha birlikte yapacağımız çok iş var."

‘MÜKEMMEL OLMASA DA BİR ANLAŞMAMIZ VAR'

Sığınmacı anlaşmasının başarısızlığa uğramasının kimsenin çıkarına olmayacağını ifade eden Muscat da, “Akdeniz bölgesinde durum daha da karışık hale geldi, daha da geliyor. Her zaman söyledik. Mükemmel olmasa da Türkiye ile bir anlaşmamız var” diye konuştu.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.