Meteoroloji uyardı... Kar geliyor!

Meteoroloji uyardı... Kar geliyor!
22.4.2017 - 00:00

Türkiye, önümüzdeki pazar günü yağışlı havanın etkisine giriyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "23 Nisan 2017 Pazar günü, Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur şeklinde görülecek yağışların soğumayla birlikte Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Ege, Göller Yöresi, Marmara'nın doğusunun yüksekleri ve İç Anadolu'nun kuzeybatısında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmasıbekleniyor. Kar yağışlarının Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın; güney ve güneybatı zamanla batı ve kuzeybatı yönlerden, İç Anadolu'nun batısı, Batı Akdeniz, Orta Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu'da 50 ila 80 km/saat olmak üzere yer yer fırtına; İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de 70 ila 100 km/saat, zaman zaman 100 km/saat üzerinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı kesimlerde azalarak mevsim normallerinin 4 ila 12 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor. Sıcaklık düşüşleriyle birlikte Pazar günü İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeyi, Marmara'nın güneydoğusu, Göller yöresi ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde hafif zirai don olayı bekleniyor.
 
Yarın iç ve batı bölgelerde, Pazar günü yurdun büyük bir bölümünde aralıklarla devam edecek yağışların; Ege ve Akdeniz kıyılarında sağanak, Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur, iç ve doğu kesimlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. 
İç ve doğu bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayının hafta sonunda etsini sürdürmesi bekleniyor. 
Güney, iç ve doğu kesimlerde güneşlenmeyle birlikte gündüz sıcaklıkları 2 ila 4 derece artacak, ancak soğuk havanın etkisini sürdüreceği iç ve doğu bölgelerde gece sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak. 

-BÖLGELERDE HAVA- 

Marmara Bölgesi: Parçalı zamanla çok bulutlu, Edirne ve Çanakkale çevreleri ile öğle saatlerinden sonra batısı (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul), akşam ve gece saatlerinde bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Trakya kesimi ile Balıkesir, Bursa ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde Trakya (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) ile bölgenin güneydoğusunda (Bilecik, Bursa, Balıkesir) buzlanma ve don olayı görülecek. 

Ege Bölgesi: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra Kuzey Ege kıyıları (Balıkesir’in Ayvalık ve Edremit ilçeleri ile İzmir’in Dikili İlçesi), akşam saatlerinde bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarında yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde (Afyon, Uşak, Kütahya, Denizli) kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. 
Akdeniz Bölgesi: Az bulutlu ve açık, zamanla Batı Akdeniz parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Göller Yöresi, geceden itibaren bölge geneliaralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. 
İç Anadolu Bölgesi: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra batısı aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde sabah saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek. 
Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra batısı aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. 
Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. 
Doğu Anadolu Bölgesi: Parçalı çok bulutlu geçecek. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek. 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. 

-BUZLANMA VE DON UYARISI- 

Sabah saatlerinde Trakya (Edirne ve Kırklareli), Marmara’nın güneydoğusu (Bursa, Bilecik ve Balıkesir), İç Ege (Afyon, Uşak, Kütahya ve Denizli), Akdeniz’in iç Kesimleri (Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş) ile Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı, Ege kıyı şeridinin iç ve yüksek kesimlerinde hafif şiddette don olayı beklendiğinden vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olması istendi.
GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;