Pentagon’dan açıklama: Türkiye'nin muhtemel rolü...

Pentagon’dan açıklama: Türkiye'nin muhtemel rolü...
16.3.2017 - 00:04

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası  koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian, Rakka operasyonu ile ilgili olarak, "Türkiye’nin muhtemel rolü ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor ve kuvvetlerini inşa etmeye devam eden Suriye Demokratik Güçleri ile çalışıyoruz" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) Bağdat’tan video konferans yöntemi  ile bağlanan Albay Dorrian, Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu  kapsamında Irak ve Suriye’de DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonlar hakkında bilgi  verdi.

AA muhabirinin, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından eğitilen ve  Suriyeli Kürtlerden oluşan Rojava Peşmergelerini Suriye’nin kuzeyinde başta Rakka  olmak üzere yürütülen operasyonlara dahil etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna  Dorrian, “Şimdilik onları dahil etmek gibi bir planımız yok.” cevabını verdi.

Dorrian, sözlerine şöyle devam etti:

"Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye Arap Koalisyonu ile çalışıyoruz.  Aynı sayfada kalmak ve DEAŞ’ı yenmek üzere başkaları ile de çalışmaya açığız.  Minimum olarak operasyonlarımızı diğer aktörlerden ayırmaya çalışıyoruz. Orada  koalisyon var. Türkiye’nin muhtemel rolü ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor  ve kuvvetlerini inşa etmeye devam eden Suriye Demokratik Güçleri ile  çalışıyoruz.”

"Rejim güçleri, ortaklarımız ile Türkiye arasında hareket ediyor"

ABD’nin Münbiç’te devriye gezen kuvvetlerine de değinen Dorrian, söz  konusu Amerikan askerlerinin herhangi bir saldırıya maruz kalmadıklarını ifade  etti.

Suriye rejimi ve Rus askerlerinin görüş alanlarında olduğunu ve  oradaki faaliyetlerini izlediklerini kaydeden Dorrian, “Suriye güçlerinin sayısı  ile ilgili net bir kanaatim yok. Ortaklarımız ile Türkiye ve DEAŞ’ın ön cepheleri  arasında hareket etmeye devam ediyorlar.” dedi.

Dorrian ayrıca, güçlerin güvenli ayrışması mutabakatı çerçevesinden  harekat merkezleri üzerinden Ruslarla iletişime geçtiklerini de söyledi.

DEAŞ’ın yabancı savaşçıları ile yerel savaşçıları arasında tansiyon  yüksek

Irak güvenlik güçlerinin Musul’un batısında DEAŞ’a karşı ilerlemeye  devam ettiğini kaydeden Dorrian, Musul’un batısında DEAŞ’ın yabancı savaşçıları  ile yerel savaşçıları arasındaki gerilimin birbirini vurmaya kadar vardığını  söyledi.

Dorrian, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ebubekir el-Bağdadi bazı yabancı savaşçılara biraz daha fazla yetki  vermişti, çünkü bulundukları yerlerden ayrılma şanslarının olmadığını biliyor.  Ayrıldıklarından taranıp bulunacaklarını biliyor. Bu da düşman içerisinde bir  gerginlik kaynağı olmaya devam ediyor; biz de bunun devam etmesini arzuluyoruz.  Çünkü bu tür şeyler devam ettikçe onlar ivme kaybediyorlar. Bazı durumlarda  birbirlerine girdiklerini görüyoruz. Örneğin bazı yabancı savaşçı komutanların,  Iraklı savaşçıları 'artık savaşmak istemiyorlar' gerekçesi ile öldürdüğünü  gördük.”

AA muhabirine konuşan bir savunma yetkilisi ise Rojava Peşmergelerinin  koalisyon tarafından eğitilmediğini, bu nedenle de bu güçlerle çalışmak konusunda  bir planlarının olmadığını kaydetti. Yetkili, “Eğitmediğimiz ve taramadığımız bir  güçle çalışıp, çalışmayacağımızı şimdiden söylemek spekülatif olur.”  dedi.


 

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;