Selahattin Demirtaş da Bahçeli'ye bozuldui

Selahattin Demirtaş da Bahçeli'ye bozuldui
15.10.2016 - 00:57

Bir cemaate inanmanın ya da mensup olmanın suç olmadığını ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bugün birine cemaatçi diye haksızlık yapılıyorsa, biz buna göz yumacak kadar alçalmadık. Cemaat en fazla zulmü de bize yapmıştır. Cemaatin emniyetteki, yargıdaki, medyadaki üyelerinin bize yaptıklarının haddi hesabı yok" diye konuştu.

Partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği dayanışma yemeğine katılan Demirtaş, Yenikapı ruhunun Türkiye'yi ikiye böldüğünü belirtti.

Demirtaş, "Biz kendi çalışmalarımızla kendimizi ayrı yere koyuyoruz. Onlar bizi ayrı yere koymuyor. Biz hak ettiğimiz, sahip olduğumuz güçlü yerde duruyoruz. Halkın, haklının yanında duruyoruz. Irkçılığa bulaşmadan ve bunun bir siyaset aracı olmasına müsaade etmeden yol yürüyoruz. Bunun bir bedeli oluyor. Ödediğimiz bedellerin nedeni budur. Üç parti bir araya gelip uzlaştık diyorlar. Uzlaştıkları konular Türkçülük, milliyetçilik, dincilik. Böyle çok kültürlü bir toplumda insanları tekçilik birleştiremez. Irkçılıkla insanları bir arada tutamazsınız. Yapabileceğin şey toplumu bıçakla keser gibi ikiye bölmektir. Yenikapı ruhu Türkiye'de birlik falan oluşturmamıştır. Yenikapı ruhu Türkiye'yi ikiye bölmüştür. Irkçılık ve faşizm altında bir araya gelip, AK Partiye biat etmeyenleri, Erdoğan'a biat etmeyenleri düşman, terörist, vatan haini ilan etme toplantısına dönüşmüştür. Keşke Yenikapı ruhundan birlik çıksaydı. Fakat Türkiye'nin yarısından fazlasını, Yenikapı'ya katılanlar için değil, sahnede konuşanlar için söylüyorum; Türkiye'nin geri kalanının hedef haline gelmesine yol açmışlardır" dedi.

'BİLAL'İ ALAMADIN, 3 HİLALİ VERDİN'

Muhalefette bulunan siyesetçilerin dahil Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a biat ettiğini söyleyen Demirtaş, Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli'yi eleştirdi: "Sarayın korkusuna biat etmeyen siyasetçi kalmadı. Biri koltuğunu kurtarmak için başkanlık dahil her şeyini vermeye hazır. Bu beyefendi seçim öncesi diyordu ki 'Bilal'i vereceksin.' Bilal'i alamadın, 3 hilali verdin. Ben davası olan adama saygı duyarım. Ülkücü olur, sağcı olur, solcu olur, İslamcı olur. Benim için davasına samimiyetle bağlıysa çok değerlidir. Ama dava adamlığı altında alttan filmler çeviriyorsa, partisini, dava arkadaşlarını satıyorsa tehlikelidir."

'SUÇ OLAN DARBEDİR, CEMAATE İNANMAK DEĞİL'

Demirtaş, "Suç olan darbe girişimidir. Suç işleyen onlardır. Bir cemaate inanmak suç değildir. Bir cemaate mensup olmak da suç değildir. Sen insanları cemaatin evine gitti diye, vakti zamanında cemaate yardım etti diye terörist, darbeci diye suçlayamazsın. Yaparsan haksızlık yaparsın. Bizim cemaatle hiçbir hukukumuz, alışverişimiz olmadı. Ama bugün birine cemaatçi diye haksızlık yapılıyorsa, biz buna göz yumacak kadar alçalmadık. En fazla zulmü de cemaat bize yapmıştır. Cemaatin emniyetteki, yargıdaki, medyadaki üyelerinin bize yaptıklarının haddi hesabı yoktur. Televizyon kanallarında bize gece gündüz hakaretler yağdırdılar. Hepsi kapatıldı. Gözümüzün önünde birisine işkence yapılırken sessiz kalamayız" diye konuştu.

 

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (1)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;