Teşvik Yasası haftaya açıklanıyor

9.3.2012 - 16:11

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) 17. Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

ANKARA (İHA) - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açık probleminin ortadan kaldırılmasına yönelik önemli bir bölümü oluşturan yeni teşvik sisteminin cari açığın panzehiri olduğunu ve stratejik yatırımlarla birlikte önemli yenilikleri getireceğini belirtti.
 Çağlayan, 'yeni teşvik sisteminin ne zaman açıklanacağının' sorulması üzerine, yeni teşvik sistemine ilişkin sunumun geçen hafta Başbakan Erdoğan'a sunulduğunu belirterek, temmuz ayından itibaren yeni teşvik sistemiyle ilgili başlayan çalışmaların ilgili kuruluşlarca desteklendiğini kaydetti. Çağlayan, cari açık probleminin ortadan kaldırılmasına yönelik
önemli bir bölümü oluşturan ve cari açığın panzehirini oluşturacak teşvik sisteminin stratejik yatırımlarla önemli yenilikleri getireceğini söyledi. Çağlayan, "Bir aksilik olmazsa inşallah önümüzdeki hafta Başbakanımızın başkanlığında yeni teşvik sistemimizin açıklamasını, Sayın Başbakanımız vasıtasıyla tüm Türkiye'ye duyurmuş olacağız" diye konuştu.
Yeni teşvik sisteminin tanıtım toplantılarını gerçekleştirileceğini ve ilk toplantının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile beraber 365 oda ve borsa başkanlarının katılımıyla bakanlıkta gerçekleştirileceğini kaydeden Çağlayan, teşvikler konusunda gerekli açıklamaların gerçekleştirileceğini ve bununla ilgili gerekli yol haritasının hazır olduğunu anlattı.

"YENİ TEŞVİK SİSTEMİ 'CARİ AÇIĞIN PANZEHİRİ' OLACAK"
Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"4 ana başlıktan oluşuyor teşvik sistemimiz; genel teşvik sistemi, bölgesel teşvik sistemi, bölgeler arası gelişmişlik farklarını kaldırmaya yönelik ve yeni değiştirilmiş versiyonuyla bu sefer gündeme gelecek. Bir diğeri yine mevcut sistemde uygulanan büyük ölçekli projeler sistemi adı altında 'sıfır kilometre diye ifade ettiğim' ve cari açığın panzehiri olacak stratejik yatırımlar başlığı altında Türkiye'nin dışarıdan ithal etmek zorunda kaldığı veya yetersiz olduğu için ithal etmek zorunda kalmış
olduğu ürünlerin Türkiye'de gerek ulusal, gerek uluslararası yatırımcılar tarafından yapılacak yatırımlara önemli bir ivme sağlayacak ve son derece iddialı olacak teşvik sisteminin çalışmalarını Sayın Başbakanımız vasıtasıyla tüm dünyaya duyurmuş olacağız."

"YENİ TEŞVİK SİSTEMİNİN TEKNOLOJİ BÖLÜMÜNÜ BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ÜSTLENECEK"
Yeni teşvik sistemiyle yatırım indirimi konusuna farklı bir bakış açısıyla özel sektörün taleplerini karşılayacak bir sistem geliştirildiğini belirten Çağlayan, Türkiye'nin en geri kalmış bölgesinde, orada yatırım yapacakların iş gücü maliyetlerini azaltacak ve avantaj sağlayacak yeni argümanların olduğu yeni teşvik sisteminin açıklanmasıyla bunların detaylarının bölge ve iller bazında sektörel çalışmaların görüleceğini söyledi. Önemli bir çalışmanın da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'yla
geliştirildiğini anlatan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin teknolojik bölümünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın söz sahibi olacağını kaydetti.

"SERBEST BÖLGELERDEN YENİ NESİL SERBEST BÖLGELER SİSTEMİNE GEÇİYORUZ"
Bakan Çağlayan, özel ekonomik bölgeler konsepti ile ilgili olarak da, "Serbest bölgelerden yeni nesil serbest bölgeler sistemine geçiyoruz" dedi. Çağlayan, Türkiye'nin artık sağlık, eğitim, film, sinema gibi döviz kazandırıcı hizmetlerden önemli döviz alacak sisteme sahip olduğunu belirterek, bu çerçevede 19 serbest bölgenin olduğunu ve serbest bölgelerde dış ticaretin gerçekleştiğini kaydetti. Serbest bölgelerde geçmiş dönemlerde daha çok toyken gelişimini bıraktığına dikkati çeken Çağlayan, dünyanın
çok gelişmiş ekonomik bölgelerinin yaptığı gibi özel ekonomik bölgelerin oluşturulacağını anlattı. Çalışmaların sona doğru yaklaştığını ifade eden Çağlayan, "Dünyanın birçok yerinde zaten bu var. Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz. Başarılı veya başarısız, birçok dünya ülkesinde özel ekonomik konseptiyle içinde sanayinin, üretimin, ticaretin, hizmetlerin, hatta eğlence merkezlerinin hep birlikte içinde olduğu özel bir ekonomik bölgeler konseptine gitme noktasında çok ciddi mesafe katetmiş durumdayız" diye
konuştu.

Yorumları Oku (29)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
 • Kahraman EGELİ
  30.3.2008

  CEMAL'e; Sonuç ta benim adam olduğumu onaylamışsınız ama ben sizin adam olduğunuza halen inanmadığımdan onaylamıYORUM. Neden ise sebeb ve sonucun yok kendi kişiliğinle başkalarını eş değer tutman

 • ali
  29.3.2008

  Alttaki selim sen ne karaktersiz bi insansın yav.Haftanın 6 günü çalışıyomuş tatili devlet yapıyo öğretmen değil hem sen 45 kişilik sınıfta 1 hafta çalış bi göreyim seni.birde alttaki insanların şerefli olmasını eğitime bağlamışlar Ahlak ve şeref ailede öğretilir ne alakası var öğretmenle armut dibine düşer demişler.Herşeyi öğretmenden bilin siz 3-4 bin yıl önce şeref namus ahlak yok muydu ne alakası var öğretmenle bunların Asgari ücretle çalışıyomuş okusaydın kardeşim haketseydin hayret bişey yav

 • cemal
  29.3.2008

  Kahraman egeli sen benim gördüğüm en yalaka adamsın ne diyon sen

 • Aslı
  26.3.2008

  Ergenekonun tozu dumanı arasında işsiz kalan genç öğretmenlerin sorunları güme gidiyor. Özel sektör eğitim kurumları, genç öğretmenlerin yerine, SSK primi ödemediğinden emeklileri tercih ediyor. Ne olacak gençlerin hali. Babalar hem emekli maaşı alıyor hem ikinci işlerinde rahat rahat çalışıyor. Emekli olup öğretmenlik yapanların maaşları kesilmeli. Bu konuda bir yasa çalışmasını yüce meclisimizden bekliyoruz..

 • ne yazimm
  26.3.2008

  valla ben ilk okul mezunuyum okuyupta cahil bir insan olucagıma ac kalıcagıma hic okukla gitmem daha iyi kimi üni.. bitirmis kimi fakülte bitirmis tırassssss cepte yok yanlis meslekkk nasıl olsa bu ülkede okuyanın önü kesiliyo laik kesim kendinden üstün birini istamez oralarda ....ich libe dich TÜRKİYE...

 • öğretmeyen
  24.3.2008

  Tanıdığım bir sürü öğretmenin altında araba var. Hem de öyle doğan şahin filan değil. En kötüsü Hyundai. Bunlar mı geçinemeyen öğretmenler. Onlar geçinemiyorsa ben öleyim o zaman. Asgari ücretli de intihar etsin. Yazın 2 ay yat. maaş al. 15 tatilde yat. maaş al. Her bayramdan her kutlamadan nasiplen. maaş al. Ek ders ücreti al. Al al al. Sonra da geçineme. Pesssss.

 • Kahraman EGELİ
  24.3.2008

  ÖĞRETMENDEN rumuzluya; Benim yorumumu okuyarak siyasi görüşüme öğretmende olsanız etiket dikemezsiniz, zaten müsaade de etmem bilen bilir. En sizin kadar, aşağıda uzun uzun saydığınız ilkelere bağlı ATATÜRK'çü Vatanını ve milletini kanın son damlasına kadar seven bu yolda seve seve can verebilecek en az sizin kadar bilgi ve deneyime sahip kişilik sahibi birisi olarak; yorumumda siz öğretmenleri kıracak üzecek bir tek kelime göremezsiniz. Benim yazdıklarımda yanlış varsa bunu bildiriniz, yanlışımızıda bilelim. Öğretmen ağırlıklı aile ortamında büyümüşlüğün tecrübesi ile yazılmıştır. sizin ekonomik durumunuz iyi ve bu koşulların dışında bulunuyorsanız, ne mutlu size ve azınlığınıza. Ayın 20 sini getiremeyen dostlar arasında yaşamakta dolayısı ile duygularını dile getiriyorum. çevrenizde ek iş yapan eğitimci hiç mi yok, yok diyorsanız Türkiye'de yaşadığınıza eminmisiniz. Yorumda herhangi bir hakaret, aşağılama kastını göremezsiniz. Yazdıklarım doğru ise (ki benim doğrularımdır.) bu gerçek size acı veriyorsa ben değiştiremem ki, sizi bu hallere sokanlar utansız benim sözümde anlayabilirseniz zaten onlara, Hoşça kalın.

 • Ayça
  24.3.2008

  Eğitim nevherlerimiz,geleceğimizi şekillendiren emekçi insanlar öğretmenlerimiz.Bu ülkede hiç bir zaman hakettikleri değeri göremediler.(Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum)demiş Hz ALİ.Biz hiç bilemedik,bilemiyeceğizde kıymetinizi,Allah sizi bu ülkenin evlatlarının başından eksik etmesin.Geleceğin şimdiden size ihtiyacı var.Bütün öğretmenlerimize sevgiler.

 • kubilay
  24.3.2008

  Iyi ögretmenlere sahip olan ulkede iyi egitim olur.Iyi egitimin oldugu yerde iyi liderler olur.Tamami olmasada ögretmenlerin buyuk bir bölumu, icinde bulundugumuz durumlara katkisi buyuktur.Yetistirdikleri liderleri görüyoruz.Devletin kurum ve kuruluslarinda söz sahibi olan liderleride. Bir etnik kisilik arayisi icinde olan Türk halkina ne ögrettiniz de bu millet böylesine cikarci, isyankar,bölucü, ataturk inkilaplarina karsi vahabi kulturuyle yogrulmus olarak karsimiza cikiyor.Ögretmen olarak Atatürk yasam seklini cocuklarimiza, genclerimize ögretmek temel görevlerden biri degilmiydi.Öglesine carpik dusuncelerle ögrenci yetistirmissiniz ki,, 1 kilo kömur e 1 kilo pirince oy verdiler.Gercek anlamda söylemek gerekirse cogunuz ögretmenligi, devlet kapisi, guvencesi var vs.vs sectiniz Cifci elde ettigi mahsule göre para alir.Sizde yetistirdiginiz ögrencilerden karsiligini aliyorsunuz.Tabi bu carpikliklardan millet olarak hepimiz nasibimizi aliyoruz.

 • Engine
  24.3.2008

  Evet öğretmenler çocukları yetiştiriyor.O yüzden toplumumuzun büyük çoğunluğu kara cahil.Çünkü büyük çoğunluğu bu işe gönül verdiği için değil tatili ve getirileri fazla olduğu için seçmiştir.Bir araştır .Üniversite mezunlarının içinde en cahil kesimi öğretmenler oluşturur.Hele ki bayan öğretmenler.Sırf boş zamanı çok diye bu mesleği seçmişler ve neredeyse sırf kocalarını beslemek için çalışıyorlar.(hiç bir öğretmen günde 8 saat çalışmaz)

       Hakkımızda/Künye
       • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
       • Kuruluş : 21 Mart 2001
       • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
       • Editörler
       • Necmi Kurucu
       • Melek Baritoğlu
       2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
       Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.