Trump ile görüşen Çipras'tan Türkiye'ye destek

Trump ile görüşen Çipras'tan Türkiye'ye destek
18.10.2017 - 01:11

ABD Başkanı Donald Trump, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'ye resmi ziyarette bulunan NATO müttefiki Yunanistan'ın Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. Görüşmede, ABD-Türkiye ilişkilerinin gerginleştiği bir dönemde Yunan petrol kaynakları, Yunanistan merkezli askeri üslere yapılan yatırımlar, Yunanistan'ın ve Akdeniz'in en büyük limanı olan Pire Limanı ve Crede Souda Körfezi'ndeki ABD deniz üssünün kullanımı, F-16 askeri jetleri, Yunan filosunun yenilenmesi gibi konuların ele alındığı belirtildi. Ayrıca ABD'nin Güney Girit'te ikinci bir askeri üs inşa etme planları olduğu ve görüşmede bunun da ele alındığı iddia edildi.

Görüşmede Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Savunma Bakanı Panos Kammenos, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriou ve Dijital Politika Bakanı Nikos Pappas da yer aldı.

Çipras: 'Bazı kaygılarımıza rağmen Türkiye'ye AB yolu açık kalmalı'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Bazı kaygılarımıza rağmen Türkiye’ye AB yolu açık kalmalı. Ancak Türkiye’nin bu doğrultuda önündeki şartları yerine getirmesi gerekli" dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Washington ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump ile düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çipras, Türkiye’nin NATO’da kalması gerektiğini ve Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin devam etmesini desteklediğini belirtti. Çipras, "Bazı kaygılarımıza rağmen Türkiye’ye AB yolu açık kalmalı. Ancak Türkiye’nin bu doğrultuda önündeki şartları yerine getirmesi gerekli" dedi.

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;