Türkmenler Musul'a ilerliyor

Türkmenler Musul'a ilerliyor
15.10.2016 - 00:35

Irak'ta Musul kentinin IŞİD'den alınması için operasyon hazırlıkları son aşamaya gelirken, Musul'dan önce kentin güneyinde yer alan Havice'nin alınacağı bildirildi.

Irak ordusundan Musul için askeri sevkiyat Sputnik’e konuşan Irak Türkmen Cephesi Selahaddin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, Musul'dan önce Havice'nin alınacağını belirterek, Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin operasyon kapsamında bugün Kerkük'e geldiğini ve operasyonun birkaç saat içinde başlayacağını söyledi.

Irak ordusu ve peşmerge güçleri, Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinin alınması için büyük bir operasyona hazırlanırken, hazırlıkların son aşamaya geldiği öğrenildi. Musul operasyonundan önce Musul'un güneyinde yer alan Kerkük'e bağlı Havice ilçesinin IŞİD'ten kurtarılması için operasyon yapılacağı açıklandı. Konuyla ilgili bölgede bulunan Irak Türkmen Cephesi Selahaddin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, Sputnik'e önemli açıklamalarda bulundu.

Musul'dan önce Havice'nin alınacağını belirten Muhtaroğlu, şöyle konuştu: "Havice operasyonu kapsamında Irak ordusu birkaç gündür Havice sınırına büyük bir askeri yığınak yapıyor. Ağır silah ve asker takviyesi yaptılar. Operasyon kapsamında bugün Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Kerkük'e geldi. Operasyonun başlaması için bugün talimat verdi. Operasyon birkaç saate kadar başlayacak. Havice alınsa Musul'un alınması daha da kolaylaşacak. Havice Kerkük ile Musul arasında yer aldığı için önemli bir yerdir. Kerkük'ün batısında yer alıyor." Muhtaroğlu, Musul operasyonun da 19 Ekim'de başlayacağını dile getirdi.

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;