Uyanık Türk Apple Watch'ın isim hakkını aldı

Uyanık Türk Apple Watch'ın isim hakkını aldı
15.3.2017 - 00:09

Apple ve Swatch, Apple'ın yeni ürünü 'iwatch'ın marka tescili konusunda dünya çapında mahkemelik. Ancak Türkiye'de 'uyanık' bir girişimcinin söz konusu markayı şirketlerden önce tescil ettirmiş olmasından dolayı, Swatch ve Apple mahkemede bu kez 'aynı tarafta' buluştu.

Biri, 730 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük şirketi Apple, diğer ise dünyanın en büyük saat üreticisi İsviçreli Swatch… Bu iki şirket Türkiye'de yıllardır mahkemelerin kapılarını aşındırıyor. Gerekçe 'kaptırdıkları' markaları… Apple, akıllı kol saati ürünü için iwatch markasını tescil ettiremedi. Swatch ise kendi ismi ile benzer olan bir markanın iptali istiyor.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, İki dünya devinin karşısında biri Tahtakale'de kurulu bir saat firması, diğeri ise 'uyanık' bir marka girişimcisi var. İwatch markasını alan Ahmet İhsan Aktuna, Apple'ın kendisinden izinsiz söz konusu marka ile Türkiye'de ürün satamayacağı iddiasında.

APPLE'DAN ÖNCE ALDI

Bu iki dev Türkiye'de ise karşı karşıya değil, aynı 'cephe'de bulunuyor. Apple, iwatch markasını tescil etmek için Türk Patent Enstitüsü'ne 2013 yılında başvurdu. Kurum, 10 Ekim 2013'te Apple'ın Türkiye'deki avukatlarına verdikleri yanıtta yaptıkları başvurunun reddetti. Ret gerekçesini ise, başvurusu yapılan markaya benzer bir markanın tescilinin bulunduğu gösterildi.

Kurum açıklamasının detayında, iWatch markası için 2008'de Matriks Ram Dış Tic. şirketinin, 2009'da ise i_watch için Arıkan İthalat Saat Sanayi ve Dış Ticaret Limited şirketinin başvurusunun olduğu bu markaların ayrı ayrı tescil edildiği belirtildi. Matriks Ram'ın eski sahibi Ahmet İhsan Aktuna'nın ise Eylül 2009'da tescil ettirdiği markayı üzerine aldı.

'BAŞVURUCULAR İYİ NİYETLİ DEĞİL'

Apple tarafının yaşadığı 'marka' krizinden haberdar olan Swatch da Türkiye'deki avukatları aracılığı ile yargı süreci başlattı. Swatch, hem İstanbul'da hem Ankara'da çok sayıda dava açtı. Açılan davalarda Swatch markasının dünyaca tanınmış bir marka olduğu, davalı tarafların başvurularının kötü niyetli olduğu savunuldu. Açılan davalarda, alınan kararların iptali istendi. Dava başvuru dilekçelerinde, yapılan başvuruların kabul edilmesinin de marka hukukunun evrensel ilkelerine aykırı olduğu kaydedildi.

BENDEN İZİNSİZ GİREMEZLER

iWatch markası için Nisan 2008'de başvuru yapan ve bu başvuruyu Eylül 2009'de tescil ettiren Ahmet İhsan Aktuna, Apple'ın Türkiye'deki avukatlarının bir süre önce kendisi ile temasa geçtiklerini kaydetti.

Aktuna, yapılan görüşmede herhangi bir rakamın telafuz edilmediğini belirterek, "Benim daha önce ortak olduğum bir şirket vardı daha sonra bu şirketi kapattık. Şirketi kapatınca markayı üzerime aldım. Apple, bu marka bende olduğu sürece 'iwatch' ismi ile Türkiye'de ürün satamaz. Ki, Apple CEO'su Tim Cook'un bir süre önce yapığı bir açıklama vardı. Bu saatlerin üç boyutlusunu önümüzdeki süreçte piyasaya süreceklerini açıkladı. Dediğim gibi, marka, hem üretim hem satış hakkı ile bende. Benim kafamda geçen rakam ise 5 milyon dolar."

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;