Sağlık
  • 22.6.2014 14:38

Güneş çarpmasına dikkat

ADANA'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, havaların ısınmasıyla birlikte güneş çarpmasına karşı dikkatli olunmasını istedi.Güneş çarpmasının önemli bir sağlık sorunu olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, "Güneş çarpması; halsizlik, bulantı, yüksek ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma gibi belirtiler gösterir. Bu görme netliğinde bozulma, bilincin kaybolması gibi hayati risk doğuran ve çok acil müdahale gerektiren bir sorundur" dedi.

'NE YAPMALI?'

Zorunlu olmadıkça güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmaması ve güneşten korunulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Akbaba, şunları önerdi:

"Gün içinde dışarıdayken açık renkli, hafif giysiler tercih edilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalı. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya dikkat etmeli, aşırı hareketlerden kaçınmalı, bol sıvı almalıdır. Mecbur olmadıkça güneş altında kalınmamalı, denize veya havuza girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Yaz aylarında güneşten koruyucu krem kullanılmalı ve ağır fiziki faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalıdır. Her gün en az 2 - 2.5 litre su ve sıvı tüketilmelidir. Düzenli ve hafif gıdalar tüketilmelidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir."
Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA) 

İLGİLİ HABERLER