Gündem
  • 26.5.2013 13:28

Günün fotoğrafı...

İskenderun Körfezinde barikatla avlanan balıkçıların oltalarına boğa cinsi köpek balığı takıldı. Tekneye saldıran köpek balığı güçlükle etkisiz hale getirilirken, sahilde bulunan kedi, köpek balığının ağzındaki kırıntıları yedi.

İskenderun Balıkçı Barınağından körfeze açılan ’Neslihan’ isimli 7.5 metrelik balıkçı teknesi yalı kent açıklarında barikat ile avlanmaya başlandı. Üç kişilik mürettabat bir anda teknenin sallanmasıyla birlikte hareketlenen balıkçılar kancaların yardımı ile köpek balığını tekneye almaya çalıştılar. Tekneye darbe vurarak saldıran köpek balığı yardıma gelen bir başka balıkçı teknesinin yardımlarıyla bir saat süren çalışmalar sonrasında tekneye alınabildi.

İskenderun Balıkçı Barınağına getirilen köpek balığı görenleri şaşkına çevirdi. Balıkçılar ve vatandaşlar köpek balığını incelerken barınaktaki bir sokak kedisinin hareketleri ilgiyle izlendi. Dev köpek balığının açık ağzından içeri kafasını sokan kedi, balığın dişlerinin arasındaki kırıntıları ve dilini yalayarak karnını doyurmaya çalıştı. Kedinin hareketlerini bazı balıkçılar “köpek balığına kafa tutuyor” şeklinde yorumladılar.

Körfezde ilk kez bu büyüklükte bir köpek balığı yakaladıklarını belirten Ümit ve Mevlüt Cingöz isimli balıkçılar köpek balığının tekneye saldırdığı anları anlattılar. Korkmadıklarını çünkü bu tür cinslerin insanlara saldırmadığını bildiklerini söyleyen Cingöz kardeşler, “Bir saat bizi uğraştırdı. Başka bir balıkçı teknesinin yardımlarıyla köpek balığını etkisiz hale getirip tekneye alabildik. Mal aldığımız tüccara satmayı düşünüyoruz” dedi.

Köpek balığı satış için parçalara ayrılıp buz deposuna konurken barınaktaki balıkçıların hafızalarında sokak kedisinin köpek balığının ağzına girdiği anlar oldu.

(İHA)

İLGİLİ HABERLER