Mısır'da ''Halk devrimi geri kazanıyor''

30.8.2013 - 18:57

Mısır'da "Halk devrimini geri kazanıyor" adıyla ülke genelinde düzenlenen gösterilerde zarar gördüğü gerekçesiyle başkent Kahire'de 3 cami kapatılırken, Yeni Kahire semtinde bir güvenlik noktasına açılan ateş sonucu biri polis 2 kişi hayatını kaybetti.

Kahire'nin doğusunda darbe karşıtı gösterilere sahne olan Rabiatul Adeviyye meydanındaki aynı adlı camide, yetkililer tarafından restorasyon çalışmaları gerekçe gösterilerek cuma namazı kılınmasına izin verilmedi.

Ramses meydanındaki El-Feth Camisi de geçen hafta meydana gelen olaylarda zarar gördüğü ve  onarım çalışmaları yapıldığı gerekçesiyle kapatılırken, Adeviyye meydanındaki bir diğer cami olan El-İman Camisi de ibadete kapatıldı. Camiye girişlerine izin verilmeyen Mısırlılar,  cuma namazını sokakta kıldı.

AA muhabirinin görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, Kalyubiye ilindeki Nur Camisi, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı bir grup tarafından kuşatıldı. Grubun, camideki Müslüman Kardeşler Teşkilatı mensuplarının gösterilere katılmasını engellemek amacıyla çıkışları engellemesi üzerine, imamın cuma namazını kıldırmadığı belirtildi.

Mısır'da "Halk devrimini geri kazanıyor" adıyla ülke genelinde düzenlenen darbe karşıtı gösterilerin, akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan, Emniyet Enformasyon Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Kahire'nin doğusundaki Yeni Kahire semtinde, kimliği belirsiz kişiler tarafından güvenlik noktasına rastgele ateş açılması sonucu biri polis 2 kişi hayatını kaybetti.

Gösterilerde 1 kişi öldü 65 kişi yaralandı

Mısır'ın kuzeyindeki Port Said kenti Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte düzenlenen gösterilerde darbe karşıtlarıyla, ordunun müdahalesini destekleyenler arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Eş-Şarkiyye ili Ez-Zakazik semtinde yapılan gösterilerde darbe karşıtlarıyla muhalifler arasında çıkan çatışmalarda ise 37 kişi yaralandı.

Kahire'nin batısındaki Giza'da darbe karşıtları ve taraftarları arasında meydana gelen çatışmalarda ise 6 kişi yaralandı.

Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye'de darbe karşıtlarının pek çok bölgede düzenledikleri gösteri ve yürüyüşler esnasında, darbe taraftarları  göstericilere önce su dökerek sonra da taşla saldırdı.

Tanta'da gerçekleştirilen gösterilerde darbe karşıtları ile taraftarları birbirlerine taşla saldırdı, ancak olaylarda yaralanan olmadı.

Kalyubiye'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarının dışarı çıkıp gösteri düzenlemesine engel olmak isteyen muhalif bir grup Nur Camisi'ni kuşattı. Güvenlik güçlerinin olaya müdahale etmesiyle camide mahsur kalanlar serbest bırakıldı.
 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.