Kalkınma Bakanı'ndan enflasyon açıklaması

4.3.2016 - 01:45

Kalkınma Bakanlığı kaynaklarında alınan bilgiye göre; Şubat ayında piyasa beklentilerinin dışında kalındığını kaydeden Yılmaz, “Şubat ayında piyasa beklentilerinin oldukça dışında olma üzere enflasyonda gerileme kaydedilmiştir. TÜFE yüzde 0,02, YİÜFE ise yüzde 0,20 oranında azalmıştır” dedi.

“YILLIK TÜFE ARTIŞI 8,78’E YİÜFE ARTIŞI 4,47’YE GERİLEDİ”
Şubat ayında enflasyonda gerileme kaydedildiğinin altını çizen Yılmaz, “Yıllık TÜFE artış hızı Ocak ayında yüzde 9,58 iken Şubat ayında yüzde 8,78’e gerilemiştir. YİÜFE artış hızı ise Ocak ayında yüzde 5,94 iken Şubat ayında yüzde 4,47’ye gerilemiştir” ifadelerini kullandı.
TÜFE’deki azalmada gıda ve alkolsüz içecekler fiyatının yüzde 0,04, giyim ve ayakkabı fiyatının yüzde 6,16, haberleşme fiyatlarının yüzde 0,42, eğlence-kültür fiyatlarının yüzde 0,13 oranında düşmesinin etkili olduğunu belirten Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“TÜFE’deki azalmada özellikle gıda ve alkolsüz içecekler fiyatının yüzde 0,04, giyim ve ayakkabı fiyatının yüzde 6,16, haberleşme fiyatlarının yüzde 0,42, eğlence-kültür fiyatlarının yüzde 0,13 oranında düşmesi etkili olmuştur. Şubat ayında TÜFE üzerinde, özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarının yüzde 1,01 oranında azalması ve et fiyatlarına yönelik tedbirler etkili olmuştur.”

“PETROL FİYATLARININ AŞAĞI YÖNLÜ SEYRİ ENFLASYONDA KAYDEDİLEN AZALMAYA KATKIDA BULUNDU”
Yılmaz, gıda fiyatlarındaki gerilemenin lokanta-otel fiyatlarını da etkilediğini açıklayarak, “Gıda fiyatlarındaki gerileme lokanta-otel fiyatlarını da aşağı çekmiştir. Şubat ayında döviz kuru nominal artış hızındaki yavaşlama ve petrol fiyatlarının genelde aşağı yönlü seyri enflasyonda kaydedilen azalmaya katkıda bulunmuştur. Hizmet fiyat artış hızlarında da gerileme söz konusudur. Temel eğilimi ve para politikasının etkisini gösteren ve TCMB’nin özellikle izlediği çekirdek enflasyon I endeksi (enerji, gıda ve alkolsüz-alkollü içecekler, tütün ve altın hariç) Şubat ayında yüzde 0,06 oranında azalmış, yıllık artış hızı da yüzde 9,72’ye gerilemiştir” ifadelerini kullandı.

“TL DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAYBETTİ”
“Şubat ayında TL’nin dolar karşısında değer kaybının yavaşladığı gözlenmektedir” değerlendirmesinde bulunan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yavaşlama önümüzdeki dönemde TÜFE üzerindeki baskıyı da azaltacaktır. Döviz kurunun istikrarlı seyri ekonomik olduğu kadar siyasi gelişmelere de bağlıdır. Bunun yanı sıra, gıdada yıllık fiyat artış hızı yüzde 8,83’e gerilemiş ve OVP varsayımının (yüzde 9) altına inmiştir. Gıda fiyatlarındaki gelişmeler enflasyon kadar sosyal refah açısından da önemlidir. Gelir düzeyi düşük kesimlerde gıda harcamalarının payının daha yüksek olduğu dikkate alındığında, gıda enflasyonundaki gerilemeden en fazla dar gelirli kesimlerin yararlanacağı ifade edilebilir. Gıda fiyatlarının yıllık artış hızının yüzde 9 civarında seyretmesi, petrol fiyatlarının OVP’de öngörülen tahminin (yıllık ortalama 39,7 dolar) civarında kalması ile TÜFE yıl sonu artış hızı (yüzde 7,5) hedefine ulaşılabilecektir. Bu hedef asgari ücret artışının etkisini de kapsamaktadır.”

MUSA ERDOĞAN

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.