Bakan açıkladı… Yerli otomobil ne zaman geliyor?

13.7.2012 - 15:19

ABBAS ULU
İSTANBUL (İHA) - Yerli otomobilin ürüne ve yatırıma dönüşmesi 3-4 yıl gibi bir zaman alacaktır'' dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Açılış Konferansı'na katıldı. Program sonunda basın mensuplarının teşvik programlarının açıklanmasının ardından yatırım talebinde bulunan firma olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine Bakan Ergün, Amerikan menşeli bir firmanın Kilis'te yatırım yapmak üzere çalışma başlattığını belirterek, ''Bunların da enerji sektöründe, güneş panellerinin ve güneş enerjisi teknolojilerinin üretimiyle ilgili Kilis'i bir merkez olarak düşündüklerini ve bunun için yatırım araştırması içinde olduklarını gördük. Dolayısıyla Türkiye'de hem Avrupa, hem Amerika kaynaklı, dünyanın değişik ülkelerinden Uzakdoğu, Kore'den, Japonya'dan bazı firmaların bu dönemde Türkiye'de yatırım için çalışmalar yaptıklarını görüyoruz'' dedi.
Bir basın mensubunun yerli otomobil projesi konusunda ilerlemenin olup olmadığıyla ilgili sorusu üzerine de Ergün, yerli otomobil konusunda sektörün önemli çalışmalar, analizler yaptığını kaydetti. Bakan Ergün, ''Firmalar ortaklarıyla görüşmeler yaptıklarını biliyoruz. Şimdi plan aşamasında, hazırlık aşamasında çalışmalar devam ediyor. Zaten biz onun için önümüzde 3-4 yıllık bir periyot koymuştuk. O, 3-4 yıl bu çalışmaların olgunlaştırılmasıyla ilgili bir süreçtir. Yerli otomobilin ürüne ve yatırıma dönüşmesi 3-4 yıl gibi bir zaman alacaktır'' diye konuştu.
 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.