700 bin işçiye müjdeli haber!..

9.8.2012 - 10:21

Yasa tasarısına göre alt işverenler tarafından üstlenilen hizmet sözleşmesi 1 yıldan 5 yıla çıkacak. Taşeron işçiler, ek mesai uygulamasından da yararlanabilecek.

Yaklaşık 700 bin taşeron işçiyi ilgilendiren yasa tasarısı taslağı tamamlandı.

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yaklaşık 700 bin taşeron işçisinin merakla beklediği yeni yasa tasarı taslağını büyük ölçüde tamamladı. Yeni taslakta, alt işverenler tarafından üstlenilen hizmet alım süresi 1 yıldan 5 yıla kadar çıkarılacak. Bu yöntemle, firmalar 5 yıla varan ihaleleri kazanma şansı elde edecekler. Aynı taslakta, taşeron işçiler, maaşlarını düzenli olarak alacak, ek mesai uygulamasından yararlanacak ve kadrolu işçilerin yararlandığı tüm haklara sahip olacaklar. ÇalıŞma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamuoyunda taşeron işçi olarak bilinen alt işverenlerle ilgili yapılacak düzenlemenin ayrıntılarını anlattı. Halen üzerinde çalışılan düzenleme ile, yaklaşık 700 bin taşeron iççinin kadrolu işçilerle aynı haklara sahip olacaklarını ifade eden Çelik, taşeron sisteminde maaşların düzenli ödenmesi, yıllık izin ve çalışma saatleri konusunda bazı sıkıntılar olduğunu söyledi. Çelik "İşçiler 8 saat çalışması gerekirken 12-14 saat çalıştırılıyor. Yeni dönemde 8 saatin üzerindeki çalışmalar için ek mesai verilmesi zorunlu olacak. Yine, mevcut sistemde taşeron işçileri bir yılı dolmadan işten çıkartıldığı veya başka şirket üzerinden çalıştırılmaya başlandığı için kıdem tazminatı ile yıllık izin haklarını kullanmıyor. Yapılacak düzenleme ile, taşeron işçilerin de yıllık 15 gün izin hakkı olacak. Kıdem tazminatları ise fon aracılığı ile çözülecek" dedi. Çelik, taşeronluk sistemine disiplin getirmek için ihalelerin süresinin de uzatılmasını planladıklarını ifade ederek, örneğin halen 1 yıl olarak uygulanan hizmet alım süresinin 3 veya 5 yıla çıkarılmasının gündemde olduğunu kaydetti. Çelik, bu yöntemle işverenlerin ve işçilerin daha uzun dönemli plan yapmalarına imkan verileceğini vurguladı. Bu yöntemle, taşeron işçilere de daha uzun vadeli çalışma ortamı oluşturulacak. Firmaların işçilerle yaptığı sözleşmeler de en az 3 veya 5 yıllık olacak.

Yorumları Oku (13)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
 • ramazan kılıç
  8.9.2007

  sn.abdullah gül hepinizin çumhur başkanı deyilse sn sezer hiç birimizin cumhur başkanı deyildi hiç bir zamanda halkın cumhur başkanı olamadı ,

 • RAMAZAN KILIÇ
  8.9.2007

  BİZLER BAYRAGIMIZLA ORDUMUZLA GURUR DUYAN BİR MİLLETİZ,LAKİN ORDUMUZUN BAŞINDAKİ GENARALLERİN HALKIN EN AZ YÜZDE 65 İni TEMSİL EDEN MEDARİ İFTASARIMIZ SAYIN GÜLE OLAN SOGUKLUGU NE YAZIK BİZLERİN,GENARALLERE KARŞISEVGİSİ GİTTİKÇE AZALMAKTA ONLARI TV de GÖRDÜKÇE ÜRPERTİ DUYMAKTAYIZ.SORUYORUM SİZLERE BU ÜLKENİN BEKASINI DÜŞÜNEN SİZLER NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ,HALKI BİRBİRİNDEN ASKERİNDEN SOGUTARAK ÜLKEMİZE İHANET EDİYORSUNUZ,KENDİNİZİ ÇOK BİLGLİ SANIYOR LAKİN ÇOK YANILIYORSUNUZ.BİZLER HEM LAİK,HEM CUMHURUYETÇİ EN AZ SİZLER KADAR ATATÜRKÇÜ YÜZ AYNI ZAMANDA ELHAMDÜRİLLAH MÜSLÜMANIZ.DİNİMİZİN GEREKLERİNDEN HİÇ BİR ZAMANDA UTANMADIK UTANMAYACAGIIZ.

 • zeynep
  30.8.2007

  demokrasiden sözedenlere bakin..siz etmesenizde halk bagrina basti...artik sayin Gül baskumandan..

 • mert
  30.8.2007

  DELTA GÜCÜ'NE.. bu ihtiras değil haktır...Hakkın gerçek hak sahibine bir nevi teslimidir...herkes değişime ayak uyduracaktır...Göreceksiniz...

 • eray
  30.8.2007

  lütfen ifadelerinize dikkat edin.abdullah gül her birimizin cumhurbaşkanı değildir;sadece yüzde 47 nin cumhurbaşkanıdır.

 • mete
  30.8.2007

  halk nezninde sezerle gül kıyas edilmez.gülü seçimle halk o makama getirdi.gül birilerini dinleyip halkın teveccühünü dikkate almayıp aday olmasaydı halka karşı saygısızlık etmiş olurdu.saygısızların yanında halk olmaz. akıntıya karşı kürek çekilmez.

 • zeki
  30.8.2007

  Gerçekten insan düşüncesini bu kadar hiçe sayan bir ordumu var karşımızda diye insan düşünmeden edemiyor Sayın gül Türkiyenin her bir birimin Cumhurbaşkanı bunu oraya Türk Halkı getirdi ve buna herkezin saygı duyması gereken bir birim O cumhurbaşkanı deyil Cumhurbaşkanım olması gerekir.ve Türk haklı olarakta tarafsız bir düşünceye sahip kişilege sahip bir şahıs Allah yolunu açık etsin Sayın Cumhurbaşkanım saygılarımı size bir borç bilirim

 • 30.8.2007

  GEÇERLİ OLAN HALKIN SİTESİDİR.

 • courageous
  30.8.2007

  Yahu bu inat niye.. Türkiyenin Genel Kurmay başkanı "Biz gerginliğk istemiyoruz" diyor ama gerginlik için herşeyi yapıyor.Hiç yakışmıyor duoğrusu. Anladığım CHP yeterli muhalefet gücünü kaybetti Takviye gerekiyor.

 • Çatlı
  30.8.2007

  YARIN BİR GÜN DEĞİŞTİRİRLER MERAK ETMEYİN.

       Hakkımızda/Künye
       • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
       • Kuruluş : 21 Mart 2001
       • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
       • Editörler
       • Necmi Kurucu
       • Melek Baritoğlu
       2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
       Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.