MHP AKP'YE BUBİ TUZAĞI KURUYOR

21.3.2008 - 09:43

Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar'ın "MHP bubi tuzağı" başlıklı yazısının ilgili bölümü:

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yükseköğretimdeki türban yasağının kaldırılması konusunda pozitif tavır alan MHP'nin, bu yeni süreçteki rolü çok önemlidir. Eğer MHP, diğer iki konuda olduğu gibi aynı tavrını sürdürürse, bu sorun daha büyümeden kolayca atlatılabilir.

Hem Doğan grubu gazetelerinin tavrından hem MHP'ye son günlerde artan 'sürpriz' ziyaretçi akını ve 'özel' telefonlardan kendi haline bırakılmayacağını anlıyoruz. Nitekim, MHP Lideri Bahçeli'nin kapatma davasıyla ilgili ilk açıklamasıyla takip eden açıklamaları arasındaki 'ton farkı', bu süreçten Bahçeli'nin olumsuz etkilenmeye başladığını gösteriyor.

Ayrıca, MHP'nin anayasa değişikliği teklifinin sorunu çözmek yerine 'bubi tuzağı' gibi kurgulanması, bu kaygıları güçlendiriyor.

Biliyorsunuz, mevcut düzenlemeye göre, parti kapatılmadan başbakan, bakan, milletvekili ve başkanlara siyasi yasak konamıyor. MHP'nin teklifi kabul edilirse, parti kapatılmayacak ancak siyasi yasak sözkonusu olabilecek.

Allah aşkına, aralarında Gül, Erdoğan ve Arınç'ın da olduğu 71 kişiye siyasi yasak getirdikten sonra ha partiyi kapatmışsınız, ha kapatmamışsınız, ne fark eder?

MHP'nin teklifi, Anayasa Mahkemesi üyelerinin önüne 'tombala torbası' koymaktan öte anlam taşımaz. Parti kapanmayacak ama torbadan hangi ismi çekerlerse, ona siyasi yasak koyacaklar!

Bu dava düşebilir

İşte bu noktada; AK Parti'nin üzerinde durduğu iki temel düzenleme var. 1. Almanya'da olduğu gibi kapatma davası açma izninin parlamentoda olması. 2. Kapatma için odak olma halinin kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayandırılması. Bunların dışında, Anayasa Mahkemesi'nin üye yapısını değiştirme gibi bir düzenleme kesinlikle düşünülmüyor.

Eğer 'izin' şartı anayasaya eklenirse mevcut davanın durumu ne olacak? Geçici bir hükümle, mevcut davanın aynı anayasa değişikliği içine alınması gündemde. Yani, böyle bir anayasa değişikliği gerçekleşirse mevcut dava düşecek ve yeni süreç başlayacak.

Referanduma gidilebilir

Buradaki kritik eşik, 367 oy...

Böyle bir düzenlemeye, MHP'nin 'şimdilik' evet demediğini biliyoruz. Bu durumda, referandum kaçınılmaz. Meclis Genel Kurulu'nda 330-367 arasında oyla kabul edilen anayasa değişiklikleri otomatik olarak referanduma götürülüyor. AK Parti, referandum konusunda kararlı. Halktan gerekli desteği bulacaklarını düşünüyorlar.

CHP 6 yıl önce başkaydı

Bir başka tartışma konusu ise yapılacak bu değişikliklerin, devam eden yargı sürecine siyasi müdahale olarak görülme riski. Nitekim, CHP Lideri Baykal şimdiden sert eleştirilere başladı bile.

Oysa, 2002 yılında Erdoğan'ın siyasi yasağı Anayasa'nın 76. maddesi değiştirilerek kaldırıldı. 465 milletvekilinin oy kullandığı oturumda 440 evet oyu çıktı. Bunlar arasında CHP oyları da var. CHP destek vermeseydi, bugün Erdoğan milletvekili ve başbakan değildi. Bu değişiklik yapılırken, Erdoğan'ın yasaklılık hali, Anayasa Mahkemesi'nin gündemindeydi.

O tarihte, CHP, yargı sürecine müdahalede beis görmedi. Çünkü, siyasi hesapları Erdoğan'ın hükümete eklemlenmesinden geçiyordu. Gerçi, evdeki o hesap çarşıya uymadı ama Bağdat'tan döndü.

Hiç kimse gelinen bu noktada; İdeolojik ön yargılarını ve siyasi beklentilerini, evrensel değerler, temel hak ve özgürlükler ile demokratik rejimin kodlarını bozmaya yönelik çabalara yenik düşürmesin.

Halkın temsilcilerine düşen ise, yetkilerini gasp etmeye çalışan jüristokrasiye karşı dirençli olmasıdır.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.