Bakanlık teklif edilen BDP'lileri tanıyalım

27.8.2015 - 01:01

Davutoğlu'nun bakanlık teklif ettiği üç HDP'li de parti de farklı kimlikleri ile öne çıkan isimler. Üç isim de “Türkiyelileşme” sürecinde parti bünyesine katıldı. Yani üç isim de Kürt siyasi hareketinin geleneksel tabanından gelmiyor. Üç vekil de 7 Haziran seçimlerinde parlamentoya batı illerinden seçilerek girdi; İstanbul, Kocaeli ve İzmir.

Levent Tüzel, iki dönemdir HDP ve BDP çatısı altında İstanbul milletvekilliği yapıyor. Hukukçu, Emek Partisi'nin kurucularından biri. 2011 seçimleri öncesinde BDP çatısı altına girdi. Kürt sorununun yanı sıra özellikle işçi hakları, çevre sorunları gibi konulardaki açıklamalarıyla ön planda oldu.

Alevi kanaat önderlerine teklif

HDP'den teklifte bulunulan iki diğer isim ise Alevi kanaat önderleri olarak tanınıyor. Ali Haydar Konca, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP'nin Kocaeli'nden seçilen ilk milletvekili oldu. Hukukçu olan Konca 1980 askeri darbesine kadar bir çok şehirde kaymakamlık yaptı. 1989 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den belediye meclis üyesi olarak siyasete girdi. Bir süre sonra SHP'den ayrıldı. Konca darbenin ardından bir süre daha kamuda çalıştı. Sonrasında ise kamudan ayrıldı. Kocaeli milletvekili Konca, son olarak yaşanan olayların ardından HDP tarafından Silopi'ye gönderilen heyette yer alan vekillerden biriydi.

Müslüm Doğan da Alevi kanaat önderlerinden. HDP'den milletvekili adayı olana kadar Pir Sultan Abdal Derneği Başkanlığı yapan Doğan, seçim kampanyası sürecinde Alevilerin sorunlarına dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Doğan, 7 Haziran seçimlerini Aleviler için “varoluş ya da yok oluş seçimi” olarak tanımlamıştı.

Al Jazeera'ye konuşan Doğan, "Esas olarak bir anayasal gereklilik zaten bu durum, bu bir koalisyon değil. Partimiz zaten bu konuda resmi açıklamasını yaptı. Ben bunu parti organlarına, eş genel başkanlarımıza ileteceğim. Zaten gerekli açıklamalar yapıldı partiden ama karar parti organlarında değerlendirildikten sonra iletilecek. Yanıtımızı yarın vereceğiz. Ben eski bürokratım zaten. Bu nedenle böyle bir karar alındığını düşünüyorum" dedi. Hangi bakanlığı kendisine teklif edilmesini beklediği sorusuna ise Müslüm Doğan, "Bir beklentim yok" yanıtını verdi. 

Buldan: Layıkıyla yerine getirecekler

Al Jazeera'ye konuşan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Yarın cevap vermemiz gerekiyor. Yarına kadar bekleyeceğiz. Üç arkadaşımız da çok kıymetli değerli arkadaşlar. Bizim için isim önemli değildi. Bu görev kime verilse, o arkadaşlarımız layıkıyla görevi yapmaya hazırdı. Üç vekilimize verildi bu görev. Seçmenin verdiği irade doğrultusunda layıkıyla yerine getirecekler. Bu koalisyon değil, iki aylık geçici hükümette arkadaşlarımız görev yapacaklar" dedi.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.