1 EURO 1 DOLAR OLACAK MI?

10.6.2010 - 10:04

IMF Başkanı Kahn, Bloomberg HT Ekonomi Müdürü Özlem Dalga'ya dünya ekonomisinin gidişatını, Avrupa ekonomisindeki riskleri anlattı.

Kahn, Euro'nun durumunun kötü olduğunu, bazı Avrupalıların bu duruma ihracat bakımından sevindiğini ancak Euro'nun belli bir zamandan sonra tekrar stabilize hale gelebileceğini vurguladı. Euro'nun düşüşünün bir nedeninin de Euro'nun çok değerli olduğuna bağlayan Kahn, Euro paritesinin 1.17 TL'nin altına da gerileyebileceğini hatta 1 doların 1 Euro olabileceğini belirtti.

Euro birliğinin dağılmayacağına inandığını söyleyen Kahn, kriz kahini Roubini'nin Euro'ya ilişkin tahminlerini de yorumladı. Roubini'nin mükemmel bir ekonomist olduğunu, ancak kimsenin elinde sihirli bir değneğinin olmadığına değinen Kahn, pariteyle oynanamayacağını söyledi. Son dönemde Avrupa'dan gelen Macaristan haberlerini ciddiye almadığını belirten Kahn, Macaristan'da bir sorun görmediğini sözlerine ekledi.

Kahn, Yunanistan'daki krizin Bulgaristan'a yayılmayacağını düşündüğünü söyledi. Avrupa'nın borç sorunlarını çözmesi için kararlar aldığını ve piyasaların da sakinleşmesi gerektiğini söyledi. İki dipli resesyon riskinin olmadığını söyleyen Kahn, global düzelmenin devam edeceğini düşündüğünü kaydetti. ABD'ye de değinen Kahn, yılsonuna doğru ABD'de istihdamda düzelmenin yaşacağını söyledi. Kahn, Yunanistan'da alınan önlemlerin ise sert olduğu yönünde itirafta bulundu.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.