FAY HATTINA EV İZNİ VERİLSİN, DEPREMİ ALLAH BİLİR NİYE KORKALIM Kİ…

4.12.2007 - 15:30

BAYINDIRLIK Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, 17 Ağustos Depremi sonrasında fay hattı üzerindeki 150 metre genişlik için getirdiği koruma bandı uygulamasını kaldırmak amacıyla çalışma yaparken, bu bant üzerinde arsası ve evi bulunanlar da bandın kaldırılmasını istiyor. Fay hattının çevresinde arsası bulunanlar, "Tehlikeli ama, deprem Allah'tan gelen bir şey. Niye korkalım ki?" diyerek her şeyi kadere bırakıyor. Bazı vatandaşlar ise fay hattındaki koruma bandının tamamen kaldırılmasını istiyor.

Fay hattının bulundugu bölgede oturanlardan Dursun Ali Akdağ, "Deprem Allah'ın bileceği iştir" diyerek, fay hattı koruma bandının çok geniş tutulduğunu söyledi. Akdağ, "Evlerin oradan, bu evin arkasından geçiyor. Biz sorduk. Bir şey yok. O arsa sahipleri müracaat etmiş. Koruma bandı çok geniş bırakılmış. Ancak bırakılmaması gerekir. Burada depremde yıkılan olmadı. Fay tam evin altında geçti. Ama hafif bir çatlak oldu" diye konuştu. Yoksul kişilerin, bu nedenle arsasına ev yapamadığını kaydeden Akdağ, "Tehlikeli ise hepsine tehlikeli. Bu tabiat olayı değil. Allah'ın vereceği bir iştir" dedi.

`ARSA SAHİPLERİ MAĞDUR OLDU'

Koruma bandında evi olan Talip Aydoğdu ise fay hattının daraltılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Fay hattının genişliğini derinliğini bilemeyiz. Profesörler bilir. Ne kadar genişlik bırakılacağını onlar bilir. Bu fay hattının olduğu yerlerde depremde bir şey olmadı. Bu fay hattı üzerindeki arsa sahipleri mağdur ediliyor. Fay hattının daraltılması gerekir. Bir kat ya da iki kat olması gerek. Japonya'daki gibi iki katlı binalar yapılsın."

Fay hattının bulunduğu Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinden Ali Çankır da, koruma bandının kaldırılmasından yana görüş bildirerek, "Biz de kaldırılmasını istiyoruz. Bunun imkanı yoksa daraltınsınlar. İmkanı varsa kaldırsınlar. Niye korkalım ki? Kontrollu evler yapılsın. Buradaki insanlar olarak mağdur durumdayız. Bir çare bulunsun. Veya kaldırılırsın" görüşünü savundu.

Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı ise, başvuruyu koruma bandı üzerinde ev ve arsaları bulunanların imza toplayarak yaptıklarını söyledi. Başkan Yazıcı, "3 kilometrelik bir alan, yani 450 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Ancak ben bu konuda kararı Bayındırlık Bakanlığı'nın vermesini istiyorum" demekle yetindi.

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.