Özel okul öğretmenlerine bu hak yok

14.2.2013 - 12:03

ANKARA -   Bir özel okul öğretmeni, her yıl eylül ayında ödenen eğitim ve öğretim hazırlık ödeneğinin kendisine verilmediğini belirterek, iş akdini haklı olarak feshettiğini ileri sürerek kıdem tazminatı, öğretime hazırlık tazminatı ve kalan ücretin kendisine ödenmesi için yerel mahkemeye dava açtı.
      Davaya bakan yerel mahkeme, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanarak, davacının iş sözleşmesini fesihte haklı olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi.
      Tarafların kararı temyiz etmesi üzerine dosyaya bakan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ek 32. maddesi uyarınca öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, kanunun eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara, her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ödendiğine işaret etti.
      Sözkonusu ödeneğin, 657 sayılı yasa kapsamındaki öğretmenlere ödenecek bir hak olduğuna dikkati çeken Yüksek Mahkeme, davacının tabi olduğu mülga 625 sayılı kanun ve 5580 sayılı kanunda özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere eğitim ve öğretime hazırlık ödeneği verileceğine dair özel bir düzenleme olmadığını ve bu ödeneğin geniş anlamda ücret kapsamında sayılma olanağı da olmadığını vurguladı.
      Daire, kararında ''Davacı öğretmenin sözkonusu hakkın ödenmediğinden bahisle iş akdini haklı olarak feshetmesi kabul edilemez. Bu itibarla eğitime ve öğretime hazırlık ödeneği ve buna bağlı kıdem tazminatı talebinin reddi yerine kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir'' değerlendirmesini yaptı.

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.