BAŞBAKAN'IN SOY KÜTÜĞÜNDEKİ 'HAVULİ' VE 'FATULİ' SIRRI ÇÖZÜDÜ

BAŞBAKAN'IN SOY KÜTÜĞÜNDEKİ 'HAVULİ' VE 'FATULİ' SIRRI ÇÖZÜDÜ
3.10.2006 - 06:01
Hürriyet yazarı Emin Çölaşan, önceki gün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın nüfus kayıtlarında Havuli, Farfuli ve Fatuli gibi isimlere rastlandığını yazdı. Çölaşan’ın verdiği bilgiye göre, ’Ahmet ve Yunus Erdoğan’ın ana adı Havuli. Fatuli Erdoğan’ın ana adı Farfuli, Vesile Erdoğan’ın ana adı Fatuli’liydi.

Çölaşan daha sonra, "Bizim aklımıza insanların soyunu sopunu araştırmak, oralardan sonuç çıkarmak, bunları siyasal amaçla kullanmak asla gelmez" diyordu. Bu kelimelerin hangi dilden gelmiş olabileceğini bölgeyi yakından tanıyan insanlara sorduk. Rize doğumlu gazeteci Ömer Lütfi Mete, Doğu Karadeniz’de Fatma’ya Fatuli, Havva’ya Havuli denildiğini belirterek, "-li eki Gürcüce’den geçmiş olabilir. Zaten biliyorsunuz, Türkçe ve Gürcüce’nin karışımından, araya Ermenice kelimelerin de girmesiyle ortaya çıkan dile bölgede Lazca ismi verilir" dedi.

Doğu Karadeniz’de Lazca türküler derleyen ve Türkçe’yi sonradan öğrenen Rize-Pazar doğumlu müzisyen Birol Topaloğlu da, Ömer Lütfi Mete’nin dediklerini doğruluyor. Topaloğlu da, bölgede, özellikle kadın isimlerine bu tür eklerin takıldığını, zamanla hece düşmesiyle Havuli, Fatuli, Farfuli şekline dönüştüğünü söylüyor. Ermenice ve Rumca’da ise böyle kelimeler bulunmuyor.
Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
; ;