BEDELLİ ASKERLİKTE YAŞ SINIRI BELLİ OLDU...

12.11.2011 - 09:15

Herkes merakla bu kararı bekliyordu.

Yüzbinlerin merakla beklediği bedelli askerlikte sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor.

Milli Savunma Bakanlığı bürokratlarının üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıkları Bedelli Askerlik Uygulaması’na ilişkin tasarıda sona yaklaşıldı. Yeni yıldan önce yasalaşması beklenen tasarıda en büyük tartışma, uygulamadan yararlanacak yükümlülerin yaşı konusunda olacak.
Ankara kulislerinde 30 yaş ve üzeri yükümlülerin yararlanmasının beklendiği tasarıda yaş sınırının 25’e kadar çekilebileceği iddiası ortaya atıldı.
Bedelli Askerlik Uygulaması’na ilişkin tasarının kısa bir süre içinde Bakanlar Kurulu’na sevkedilmesi bekleniyor. Yılbaşına kadar yasalaşması yönünde çalışmaların sürdüğü tasarıda, bürokratlar önce askerliğini tecil ettirmiş ya da bakaya durumunda bulunan yükümlülerin tasnifini yapıyor.

Hazırlık Komisyonu, bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek alt yaş sınırına ilişkin farklı alternatifler hazırlayacak. Her bir alternatifte, belirlenecek yaş sınırı doğrultusunda kaç yükümlünün uygulamadan faydalanabileceği ve hedeflenen mali gelire ilişkin tablolar yer alacak.

500 bin yükümlüyü bulabilecek
Ankara kulislerinde 30 yaşın üzerindeki yükümlülerin yararlanmasının beklendiği tasarının 25 yaş ve üstündeki yükümlüleri içereceği yönünde iddialar ortaya atıldı. Yaş sınırının 25 olarak tespit edilmesi durumunda uygulamadan yararlanabilecek yükümlülerin sayısının 500 bine ulaşabileceği değerlendiriliyor. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerden 10 bin euro alınması bekleniyor.

Meclis’te karar verilecek
Öte yandan halen bakaya durumunda bulunan ya da asker kaçağı olarak arananların uygulamalarından yararlandırılıp yararlandırılmayacağı konusu netlik kazanmadı. Edinilen bilgiye göre bu grupta bulunan yükümlülerin tasarıya eklenip eklenmeyeceğine Bakanlar Kurulu ve Meclis’teki çalışmalar sırasında karar verilecek.

milliyet

Yorumları Oku (2)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
 • HIRSIZA HIRSIZ DENİR DEMİ AKİDEŞLE
  5.3.2010

  ELEKTRİK ÇALAN HIRSIZDIR BUNU BİLESİN SAYIN MİLLETVEKİLİ AÇILIM YAPIYORSUNUZ YA SÜREKLİ ben de EGE li bir TC vatandaşı olarak KARŞI açılım istiyorum ve kaçak elektrik kullanan tüm hırsızların da elektrik faturası ödemesini istiyorum. HA BU ARADA HIRSIZA HIRSIZ DENİR BUNU DA ÖĞRENSEN İYİ EDERSİN. NERELİ OLURSA OLSUN ELEKTRİK ÇALIYORSA HIRSIZDIR HEMDE NİTELİKLİ HIRSIZDIR. O HIRSIZLARI KORUYANDA EN AZ ONLAR KADAR SUÇLUDUR YARGILANMALIDIR.

 • HIRSIZ
  4.3.2010

  Mardinde Elektrik hırsızlığı var ise bu milletveklinin ayıbıdır,Enerji bakanın emrindeki Tedaş müdürünün ayıbıdır, valinin bunda zerre kadar suçu yoktur.Hırsız mardin halkının elektirik parasını namuslu vatandaşlarımız ödüyor, sn vekil buranın milletvekili olmasından utanç duysun muhalefetin değil,yürütmenin vekili olduğundan.Bu konuda yükümlüler yoksa son zamanlarda yürütme acaba yargıya müdahale ediyormu diyede düşünmek gerekermi?

       Hakkımızda/Künye
       • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
       • Kuruluş : 21 Mart 2001
       • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
       • Editörler
       • Necmi Kurucu
       • Melek Baritoğlu
       2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
       Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.