ÇAĞLA'NIN MARKASI: SHIC-L

ÇAĞLA'NIN MARKASI: SHIC-L
4.12.2006 - 20:15

'SHIC-L' adlı tescilli markası adı altında bere, şapka, kravat ve pantolon askıları gibi aksesuvarlar hazırlayan Çağla Şikel:

Tasarımlarımı birinin üzerinde görünce 'İşte bunu şu gece yapmıştım, vay be! Ne kadar yakışmış!' demek çok güzel bir duygu.

Hobi olarak başladığı tasarım işini geliştirerek 'SHIC-L' adını verdiği tescilli bir marka yaratan Çağla Şikel; ürünlerini Nişantaşı'ndaki Lobi'de satışa sunuyor. İşinde iyice ustalaşan ünlü manken, çalışmalarında maharetlerini konuşturuyor. Bandana ve kravat gibi aksesuvarlarına Seda Sayan, Demet Akalın, Hülya Avşar ve Armağan Çağlayan'ın da ilgi gösterdiği Şikel, "Modacılıkta gözüm yok!" dese de ileride belki kendi mağazasını açabileceğinin sinyallerini veriyor. Son olarak Taksim'de 'Ginza' adlı restoranın garsonları için kravatlar tasarlayan Şikel'le çalışmaları üzerine konuşurken tablo yaptığını da öğrendik...

Maliyeti fazla

* Tasarıma hobi olarak başladım. Aldığım şapkaları sade bulduğumda üzerini pırıltılı taşlarla işliyordum. Bunları hiçbir zaman birer tasarım olarak görmedim. Ben taktıkça beğenildi. Cennet Mahallesi'nde taktığımız yemenileri taşlarla işliyordum. Arkadaşlarım da istemeye başladı.

* Aslında 'hadi sana da bir tane yapayım' gibi bir durumum yoktur. Kıyamıyorum! Çünkü hepsini kendim takacakmış gibi özenle yapıyorum.

* Bir gün Tuana'yla (Büyükçınar) karşılaştık. Tasarladığım küpeyi çok beğendi. 'Neden bunları Lobi'de satmıyoruz' dedi. Ve bu işin içine girdik!

* Bandana, kışlık bere, şapka, pantolon askısı ve kravat var. Hepsi Swarovski taşlı... Küpeler henüz satılmıyor.

* Yaz için bikiniler hazırlıyorum. Şu an dikiliyorlar sonra ben üzerlerini Swarovski taşlarla işleyeceğim. Terlik de yapacağım.

45'e de var, 350 YTL'ye de

* Aksesuvar dışında bir şey tasarlamayı düşünmüyorum. Çünkü modacılık başka bir şey. Onda çok fazla gözüm yok! Kendi tişörtlerime taşlar işlemeye başladım. Ama bu tişört işini geliştirmeyi düşünmüyorum. Çünkü Swarovski taşlı tişörtler her yerde var!

* Şu anda mağaza açacak kadar büyük düşünemiyorum. Bir mağazaya yetiştirecek kadar ürünü tek başıma yapmam imkansız. İleride belki geliştirip, yapabiliriz. Ama acele etmiyoruz.

* Bu işten para kazanıyorum. Ama şu an maaliyeti çok fazla. Kullandığımız taşlar çok pahalı. Çok paragöz bir tip olmadığım için 'bu işten şöyle para kazanırım' gibi bir iddiam yok. Ne kadar satıldığını soruyorum. Ama benim için ne kadar beğenildiği daha önemli. Ne kadar para kazandığımı daha sormadım. Fiyatlar 45 YTL'den başlıyor 350 YTL'ye kadar çıkıyor.

* Seda Sayan, Demet Akalın, Armağan Çağlayan, Alişan, Hülya Avşar, Dilara Endican ve Belma Simavi gibi isimlerden siparişler geliyor. Tasarımlarımı birinin üzerinde görünce 'ben işte bunu şu gece yapmıştım, vay be! Ne kadar yakışmış!' demek benim için çok güzel bir duygu. İnsanların kompleks yaşamadan Çağla Şikel'in yaptığı bir şeyi takması benim adıma çok güzel!

* Çizim yapmayı çok seviyorum, beni rahatlatıyor. Son olarak bir tablo yaptım, bitmesi 4.5-5 ay sürdü. Onu Melek Abla'ya (Baykal) hediye ettim. Evinde duruyor. Zenci bir kızın vücuduydu. Çok profesyonel şeyler değil, teknik anlam da çok bilgim yok. Akrilik boyayla yapıyorum bunları...

- Duygu Gökmenoğlu, Sabah

Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
; ;