Sarısülük'ün babasını akıl hastanesine yatıracaklar

3.3.2014 - 10:30

Ankara’daki Gezi Parkı gösterilerinde polisçe vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün babası Muzaffer Sarısülük, oğlunun ölümünden sonra Çorum’un Sungurlu ilçesinde tepki için bir trafonun altında ateş yakıp diş polikliniğinin kapısına “Maddi Tıp şeytandır” diye yazınca hakkında ‘kamu malına zarar vermek’ iddiasıyla ve 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle iki dava açıldı.

Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre; Şizofreni hastası olan ve 23 yıldır doğada tek başına yaşayan baba Sarısülük’ün ‘yüksek güvenlikli bir akıl hastanesine yatırılmasına’ karar verildi. Avukat Kazım Bayraktar, baba Sarısülük’ün ilçede hiç kimseye zarar vermediğini, zaten toplumdan uzak yaşadığını, akıl hastanesine yatırılması halinde kendisine daha çok zarar verilmiş olacağını söylüyor. Ethem Sarısülük’ü öldüren polis memuru hakkında ise yalnızca 5 yıla kadar hapis istenmişti.
  Ankara’da Gezi Parkı gösterilerine katılan 27 yaşındaki Ethem Sarısülük, 1 Haziran’da polis Ahmet Şahbaz’ın açtığı ateş sonucu kafasından vurularak ağır yaralandı 14 gün sonra hayatını kaybetti. Polis Şahbaz’ın ‘meşru savunma sınırının kasıt olmadan aşılması’ suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Tutuksuz yargılanan Şahbaz, daha sonra Şanlıurfa’ya atandı.

Suçu: ‘Maddi Tıp şeytan’

Sarısülük’ün, şizofren hastası olan ve 23 yıldır Sungurlu’da doğada tek başına yaşayan babası Muzaffer Sarısülük ise oğlunun ölümünü haber alınca tepki amacıyla ilçenin trafo hattının altında ateş yakıp sonra da diş polikliniğinin kapısına ‘Maddi Tıp şeytandır’ diye yazdı. Ve Sarısülük hakkında ‘kamu malına zarar’ iddiasıyla 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle iki ayrı dava açıldı. Toplam 12 yıla kadar hapsi istenen Sarısülük, Sungurlu Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Yargılama sonucunda ceza verilmedi fakat Sarısülük’ün yüksek güvenlikli bir akıl hastanesine yatırılması, toplum açısından zararlı olmadığı sonucuna varıldığı takdirde bırakılması kararlaştırıldı.
Karar kesinleşirse Sarısülük Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılacak. Ailenin avukatı Kazım Bayraktar, Sarısülük’ün 23 yıldır doğada, insanlardan uzak bir halde tek başına yaşadığını ve hiç kimseye zarar vermediğini belirtiyor. Bayraktar, Sarısülük’ün hastaneye yatırılması halinde durumunun ağırlaşacağını belirtiyor.

Gallemit

  55 yaşında olan Muzaffer Sarısülük, uzun süre öğretmenlik yaptıktan ve siyasi nedenlerle ilden ile sürüldükten sonra akıl sağlığını yitirdi. 5 çocuk babası olan Sarısülük, köyünde tek başına bir yaşam sürmeye başladı. Doğada, kurduğu barakada yaşayan Sarısülük’ün derviş yaşamı, gazeteci Servet Somuncuoğlu tarafından ‘Gallemit’ adıyla kitaplaştırıldı

 

KAYNAK: RADİKAL
 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.