TAKVİYELİ SUTYENLERİN ZARARI!..

25.2.2005 - 06:55

Göğüs ölçüsünden memnun olmayan kadınların kullandığı 'takviyeli' sutyenlerin nefes alma problemlerine ve sırt ağrılarına neden olduğu iddia ediliyor.

Göğüslere baskı
Güzelleşmek, daha doğrusu seksi bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar en çok göğüsleri için bıçak altına yatıyor. Estetik operasyonlardan korkanlar ise tercihini 'destekli' sutyenlerden yana kullanıyor. Fakat İngiliz doktorlar, içindeki dolgu malzemesiyle göğüsleri sıkıca sarmakla kalmayıp neredeyse ezen bu sutyenlerin sağlık için çok tehlikeli olduğunu söylüyor. İngiliz sağlık uzmanı Martha Roberts, "Dar ve destekli sutyenler kadınlarda nefes alma problemlerine ve sırt ağrılarına sebep oluyor" diyor.

HATTA ÖKSÜRTÜYOR!
İngiliz Sun gazetesine konuşan Roberts bu yüzden kadınlara, vücut ölçülerine uyumlu ve sağlıklı kumaşlardan yapılmış sutyenler kullanmalarını öneriyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ise, 'takviyeli' sutyenlerin asıl zararının, kullanılan hammaddeden kaynaklandığını belirtiyor. Prof. Küçükusta, "Balenli ve dolgu malzemesi içeren bu ürünlerin bir kısmında 'formaldehit' adlı bir kimyasal kullanılıyor. Bu madde solunum yolları tahrişi ve buna bağlı öksürüğe yol açabiliyor" diyor.

Sabah

  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Hasan Birp�nar
  • Melek Baritoğlu
  ihlas haber ajansı
  2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
  Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.