WEXLER: "TÜRKİYE ABD'NİN GÜVENİNİ KAYBETMEDİ"

10.4.2006 - 19:37
ANKARA - ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Türkiye Dostluk Grubu Kurucu Eşbaşkanı Robert Wexler, Hamas'ın bir terör örgütü olduğunu belirterek, Hamas heyetinin Türkiye'yi ziyareti konusunda iki ülke arasındaki görüş farklılığının, iyi giden ilişkilere zarar vermesine müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.
     Wexler, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü ziyaretinden sonra açıklama yaptı. Hamas heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin bir soru üzerine Wexler, ABD'nin ve Avrupa'nın Hamas'ı terör örgütü olarak tanıdığını, bu konuda bir tereddüdün olmadığını kaydetti.
     Demokratik ülkelerin, bu tür terörist örgütleri kendi şiddete yönelik gündemlerini kullanmalarına izin vermemeleri gerektiğini söyleyen Wexler, ziyaret konusuna ilişkin görüşlerini Gül'e ilettiğini, Gül'ün de hükümetinin pozisyonunu kendisine anlattığını belirtti.
     Wexler, Hamas ziyareti konusunda iki ülke arasındaki farklı düşüncelerin, başka alanlarda iyi giden ilişkilere zarar vermesine müsaade edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
     Türkiye'de yükselmekte olan PKK terörizmi konusundaki kaygıların ABD'de ciddi olarak anlaşıldığını belirten Wexler, bu konuda Türk halkına empatiyle baktıklarını kaydetti.
     Wexler, ''ABD Türkiye'ye güvenini kaybetti mi?'' sorusuna, ''Bu soruya, kararlı ve net şekilde hayır diyorum'' diye konuştu.
     ABD'nin Türkiye'ye her konuda büyük güveni olduğunu belirten Wexler, Afganistan, Irak, İran, Ortadoğu ve enerji gibi konularda bu güvenin devam ettiğini söyledi.
     ''ABD'nin Türkiye'ye güveni tamdır, Türkiye'nin öneminin farkındadır'' diyen Wexler, bu nedenle güvensizlik ifadesini telaffuz etmenin haksızlık olacağını belirtti.
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Necmi Kurucu
  • Melek Baritoğlu
  2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
  Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.