EN ESKİ KURAN-I KERİM ONARILDI!..

EN ESKİ KURAN-I KERİM ONARILDI!..
25.2.2007 - 14:17
Çin'deki en eski el yazması Kuran-ı Kerim kopyasının onarıldığı bildirildi.
      Çin'in kuzeybatısındaki Qinghay eyaletine bağlı Xunhua ilçesinde bulunan Jiezi Camisinde korunan 700 yıllık Kuran-ı Kerim kopyasının onarımı, Nanjing Müzesinden uzmanlar tarafından yapıldı.
      Uzmanlar, kopyanın 8. ve 13. yüzyıllar arasında yazılmış olabileceğini ileri sürdüler. 867 sayfa ve iki ciltten oluşan bu kopyanın, 700 yıl önce Salar etnik grubu tarafından Semerkant'tan getirildiği açıklandı.
      Qinghai Eyaleti Kültürel Miraslar Bürosu yetkilileri bu kopyanın Arap Müslümanlar tarafından, Çin'deki diğer kopyalarınsa Çinli Müslümanlar tarafından yazıldığını belirttiler.
      Yeni Çin Haber Ajansının haberinde, Kuran-ı Kerim kopyasının onarımının kağıdın ve mürekkebin bilimsel incelemesiyle başladığı ve küfün temizlenmesiyle onarım aşamalarında ileri teknolojinin kullanıldığı kaydedildi.
      Kuran-ı Kerim kopyası, ısı ve nemin sabit olduğu ve ultraviyole ışınlarla zarar verici gaz bulunmayan özel bir kutuda saklanıyor.

Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;