1 günde 3 Avrupalı şirket aldık!..

20.11.2013 - 10:18

Türk patronlar, Avrupa'da şirket avına çıktı. Yılbaşından bu yana 26 yabancı firmayı alan Türkler dün listeye 3 şirket daha ekledi. Metyx Macaristan, Alarko İtalya, Kalonebel ise İspanya'da şirket aldı.

2013'ün 10 aylık döneminde farklı coğrafyalarda toplam 26 şirketi bünyesine katan Odak noktası ise Avrupa ülkeleri olan Türk patronlar, dün 3 ayrı ülkeden 3 şirketi daha bünyelerine kattılar. Sabah'ın haberine göre, ilk satın alma haberi Macaristan'dan geldi.

Geçen yıl İtalya'da LEDA ve ACT adlı iki kompozit şirketini alan Manisalı Metyx, ABD'nin en büyük otobüs firmalarından North American Bus Industries'in (NABI) Macaristan'daki tesislerini satın aldı. 230 bin metrekarelik alana kurulu tesisler için 6 ay önce görüşmelere başladıklarını söyleyen Metyx'in patronu Uğur Üstünel, "Ünlü yatırım fonu Cerberus'a ait NABI, ABD'nin en büyük ikinci otobüs üreticisi. Macaristan'da ürettiği otobüsleri Amerika pazarına satıyor" dedi.

230 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Otobüslerin benzerlerine göre 2.5 ton daha hafif olduğunu anlatan Üstünel, "NABI'nin teknolojisini hem Türkiye hem de Avrupa'da farklı sektörlere de uygulayacağız" diye konuştu. Metyx'in aldığı tesiste 230 kişi çalışıyor.

ALARKO'YA İTALYAN ŞİRKET

Alarko Holding, bu yöndeki ilk operasyonuna İtalya'da başladı. Türkiye'nin girişimsel kardiyoloji alanındaki tek dünya markası olan Alarko Holding bünyesindeki Alvimedica, İtalya'nın en önemli tıbbi cihaz şirketlerinden CID'i bünyesine kattı. Alvimedica CEO'su Cem Bozkurt, "CID'in 170 olan çalışanı da bünyemize katılacak" dedi. Alarko Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton ise Silikon Vadisi'nde yer alan ABD'nin en büyük üniversitelerinden birinden 'ismimizle hastane kurun' teklifi aldıklarını söyledi. Alaton, "60 milyon dolarlık yatırımla Çatalca'da hastane kurmaya hazırlanıyoruz. 2015'te hayata geçireceğimiz bir proje olacak" diye konuştu.

KALONOBEL BİG DRUM'I ALDI

Esnek ambalaj firması Kalenobel, İspanyol Big Drum'ın ambalaj üretim varlıklarını satın aldı. İspanya ve Almanya'da tesisi bulunan Big Drum'ı alan Kalenobel, yıllık kornet kapasitesini 4 milyara çıkararak Avrupa dondurma ambalajı sektöründe ilk sıraya yükseldi. 50 yıllık bir marka olan Kalenobel Ambalaj'ın ortağı ve CEO'su Olcay Hephız, "Aldığımız şirket Unilever, Mondelez, Eti, Ülker, Golf, Pepsi, Danone, Nestle, Perfetti, Kahve Dünyası gibi markalarla çalışıyor" diye konuştu.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.