250 BİN AİLENİN ELEKTRİĞİ KESİLECEK

16.1.2012 - 16:25

ATİNA  - Yunan medyası, hükümetin, sözkonusu faturaların ödenmesi için tanınan 80 günlük sürenin sona ermesi üzerine, Yunan Elektrik Teşkilatı'na (GENOP-DEH) faturaları ödemeyenlerin elektriklerinin kesilmesi talimatını verdiğini duyurdu.
Hükümetin bu konudaki kararı, bu uygulamaya başından beri itiraz eden elektrik teşkilatı idarecilerinin tepkilerine neden olurken, GENOP Başkanı Nikos Fotopulos vergileri ödemediği için kimsenin elektriğini kesmeyeceklerini belirterek, teknisyenlere elektrik kesme talimatlarını uygulamamaları çağrısında bulundu.
Fotopulos yaptığı açıklamada, "yoksul vatandaşların elektrik şalterini indirenlerin elini keseceğiz" dedi.
Bu arada, Girit'in Heraklio (Kandiye) kentinde, elektriklerinin kesilmesine itiraz eden bir grubun bölgedeki DEH tesislerini işgal ettiği bildirildi.
Vatandaşların bu işgal eylemine Heraklio Belediye Başkanı Yannis Kurakis'in de destek verdiği belirtildi.

-Attiki bölgesinde yarın grev var-

Diğer yanda, yarın basın sektöründe başlayacak 48 saatlik grevle birlikte, hükümetin ekonomi politikasına itiraz eden Attiki bölgesi İşçi Sendikalarının da 24 saatlik grev kararı aldığı bildirildi.
Yunan basın yayın organları, başkent Atina'nın da yer aldığı Attiki bölgesindeki tüm işçi sendikalarının destek vereceği grevle ilgili yapılan açıklamada "Hükümetin Troyka ile işbirliği halinde su, elektrik ve ulaşım alanlarına getirdiği pahalıklarla devlete ait kurumları ortadan kaldırarak, ülkeyi işsizlerle doldurduğunun" belirtildiğini duyurdu.

-"Bıkın ve öfkeliler" yeniden meydanlarda

Bu arada, başkent Atina'da kendilerini "bıkkın ve öfkeliler" olarak adlandıran göstericiler dün Parlamentonun da bulunduğu Sintagma meydanında bir gösteri düzenledi.
Akşam saatlerinde Parlamento önünde toplanan yaklaşık bin kişilik bir grup hükümet aleyhine sloganlar atarak gösteri yaptı. Sintagma meydanında evsizlere yiyecek de dağıtan göstericilerin daha sonra Parlamento çevresindeki caddeleri kapatmak istemesi üzerine polis müdahale etti.
Göstericilerle polis arasında gergin anların yaşandığı olaylarda iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.