'YENİ İLÇE' KRİZİ

2.2.2008 - 09:22

AKP hükümetinin, Mart 2009'da yapılacak yerel seçimler öncesi CHP'nin kaleleri olan Ankara Çankaya ve İstanbul Kadıköy'ü bölerek yeni ilçeler yaratmak istemesine CHP sert tepki gösterdi. CHP'liler, "AKP ne yaparsa yapsın Çankaya'yı ve Kadıköy'ü alamaz" dedi.
AKP yönetimi ise düzenlemeyi "Yükü ağırlaşmış, yapısı hantallaşmış, heyecanı kalmamış büyük yerleşim alanlarının daha dinamik hale getirilmesi için yeni bir düzenleme yapılacaktır" diye savundu.
Ankara'da yapılacak değişiklikler ise henüz netleşmedi. Ancak CHP'nin kalesi olan Çankaya'nın bölünerek yeni ilçe yapılacağı, Çayyolu ve Batıkent'in de ilçe yapılmasının düşünüldüğü belirtildi. Ankara'da Pursaklar ve Saray'ın da birleştirilmesinin gündemde olduğu kaydedildi.

'Hüsrana uğrayacaklar'

CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ise AKP'ye tepki göstererek, "AKP ne tür bir plan yaparsa yapsın, Çankaya'nın her yerinde karşılarına Çankaya Belediyesi ve laik bilinçle donanmış Çankayalılar çıkacaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar 2009 yerel seçimlerinde de Atatürk'ün partisi Çankaya'da AKP'yi hüsrana uğratacaktır" diye konuştu.

'Kadıköy için geç kaldılar'

AKP, İstanbul'da Kadıköy başta olmak üzere Üsküdar ve Ümraniye'yi bölerek yeni ilçeler kuracak. İstanbul'da Arnavutköy ve Esenyurt'un da ilçe yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra Eminönü ile Fatih'in birleştirilmesi tartışılıyor.
AKP'nin ilçe haline getirmek istediği belde belediyelerinden birisi Esenyurt. Esenyurt'un ilçe belediyesi olması halinde, Bahçeşehir ve Kıraç da Esenyurt'a bağlanacak. CHP'nin kalesi Kadıköy'ün ise Kadıköy ve Erengazi olarak ikiye bölünmesi, Ataşehir ve Bakkalköy'ün de içinde yer aldığı bölgenin Erengazi Belediyesi olması planlanıyor.

'Yine de CHP kazanır'

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, iktidar partisinin Kadıköy'ün bir bölümünü bu şekilde kazanmayı hedeflediğini söyledi. Öztürk, "Ancak geç kaldılar. 8-9 yıl önce olsaydı belki o bölgedeyi kazanırlardı ama şimdi yine CHP kazanır" dedi.
İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkan Yardımcısı Ali Rıza Nurhan, her siyasi iktidarın bu tür yerel yönetim düzenlemeleriyle kendi güçlerini arttırmayı hedeflediğini, AKP'nin bu düzenlemesinin altında da aynı siyasi amaç yattığını söyledi.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.