Emeklilerden tencere-tavalı, çıplak ayaklı eylem

1.7.2014 - 18:52

Eyleme destek veren CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir “Ayakkabı kutularındaki paraları sıfırlamakla uğraşırken sıfırladıkları emeklinin mutfağı, emeklinin tenceresi emeklinin bütçesi oldu dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) üyeleri ile hükümetin emekli maaşlarına yönelik politikasını eleştiren bir grup emekli, ellerindeki tencere ve tavalara kaşıkla vurup, çıplak ayakla yapılan zamlar Merkez Osmangazi İlçesi Fomara Meydanı'nda protesto ettiler.
Emekli-Sen Bursa Şube Başkanı Günay Onayman 11 milyon emekli ile dul ve yetimin mağdur olduğunu belirterek, "Mayıs ayı sonu itibariyle yılın ilk 5 aylık dönemi için açıklanan TÜFE artış oranı, yılın ilk 6 aylık dönemi için verilen yüzde 3.27 oranını aşarak yüzde 5.38 olmuştur. Böylece SSK ve BAĞKUR emeklilerine verilen yüzde 3.27’lik zam daha yılın 3 ayında erimiş ve milyonlarca emekli, olmayan paradan harcayarak yaşam mücadelesi vermek zorunda kalmıştır” diye konuştu.
Çıplak ayaklı emeklilerin eylemine destek veren CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir de, “Ayakkabı kutularını dolduranlar emeklinin tenceresini boşaltmıştır. Bugün emeklinin tenceresi boşsa, ayakkabı kutularının doldurulduğu için boştur.

Emekliyi, yoksulluk sınırının, açlık sınırının altında sefalete mahkum edenler utansın. Ayakkabı kutularındaki paraları sıfırlamakla uğraşırken sıfırladıkları emeklinin mutfağı, emeklinin tenceresi emeklinin bütçesi oldu. Utanması gerekenler utansın, emekliler örgütlü alınları açık ve dik yürüsünler diye konuştu. Emekliler eylemin ardından olaysız biçimde dağıldılar.

Hüseyin TÜCCAR/Mehmet İNAN/BURSA, (DHA)-

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.