CHP'den "tutuklu gazeteciler" raporu

24.5.2013 - 12:53

CHP'nin cezaevi komisyonu üyeleri, ''Tutuklu Gazeteciler Raporu'' hazırladı.
     CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'den oluşan cezaevi komisyonu, Muş, Mardin, Diyarbakır, Tekirdağ, Kocaeli, İzmir, Ankara'nın da aralarında bulunduğu bazı illerdeki cezaevlerini ziyaret etti.
     Milletvekilleri, bu cezaevlerinde kalan tutuklu gazeteciler ile birebir görüşerek, sorunlarını dinledi, sağlık durumları hakkında bilgi aldı . Komisyon, sorunları, tespitleri ve çözüm önerilerini, 138 sayfadan oluşan ''Tutuklu Gazeteciler Raporu/Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye'' başlıklı raporda topladı. İngilizce olarak da çevrilecek rapor, uluslararası gazeteci örgütlerine de gönderilecek.
     Raporda, cezaevlerinin olumsuz şartlarından gazetecilerin daha fazla yaşadığı; daktilo, bilgisayar verilmeyerek geçim kaynağı olan yazmasının engellendiğini; sınırlı sayıda kitap verilmesi nedeniyle araştırma yapamadıkları belirtildi.
     Komisyon üyesi Veli Ağbaba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevindeki incelemeleri hakkında bilgi verdi. Ağbaba, tutuklu gazetecilerin kaçının KCK davasından, kaçının "Ergenekon"dan, kaçının başka davalardan tutuklandığına baktıklarını belirterek, ''Siyasi koşullara göre, döneme göre gazetecilerin içerde bulunma gerekçeleri değişiyor. Bunlar arasında Kandil'le haber yaptığı için suçlanan, Pozantı Cezaevi ile ilgili haber yaparak devlet mahremiyetini açığa çıkardığı için suçlanan da var. Kandil'de haber yapmak suçsa geçtiğimiz günlerde Kandil'e gidenlerin de tutuklanması lazım. Gazetecilerin tutuklu olmalarının sebebi günün siyasi koşulları. Ancak yaptığımız incelemelerde şunu gördük ki en fazla tutuklu gazetecinin olduğu ülke Türkiye" dedi.
     Ağbaba, Terörle Mücadele Kanunu'nun değişmesini isteyerek, gazetecilik faaliyetinin suç sayılmaması gerektiğini dile getirdi.

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.