CEMİL TURAN AZİZ YILDIRIM'IN ŞİKE PARASINI CEBE ATMIŞ!.

5.7.2011 - 02:32

Turan, Ağırgöl ve Yenice’nin hesabı, başkan Yıldırım’dan gelen bir talimatla bozuldu. Çünkü Yıldırım, 400 bin dolar olarak bildiği şike parasının yarısının verilmemesini istedi.

15 Mayıs 2011’de oynanan ve Fenerbahçe’nin Ankaragücü’nü 6-0 yendiği karşılaşmada da şike yapıldığı tutanaklara yansıdı.
Maç öncesi Aziz Yıldırım’ın, yönetici İlhan Ekşioğlu’na bazı A.Gücü futbolcuları üzerinden şike yapılması için talimat verdiği iddia edildi. Talimata göre, sarı lacivertliler bazı A.Gücü oyuncularına ulaşacaklar ve onlara para teklif ederek, kötü oynamalarını sağlayacaklardı.
Bunun için İlhan Ekşioğlu’nun talimatıyla, Cemil Turan, Yavuz Ağırgöl ve Mehmet Yenice vasıtasıyla Yadigar Boğa üzerinden, A.Gücü futbolcularla irtibata geçecekti.
Ama şike iddiasında iki ilginç durum ön plana çıktı.

1-İrtibatı sağlayacak futbolculardan birinin eşi duruma el koydu ve “HAYIR” dedi.
2-Şike için talimat alanlar 100 bin doları cebe indirmek istedi.

Nasıl mı, gelin anlatalım;

29 Nisan 2011 ve 10 Mayıs 2011’de Mehmet Yenice ile Yavuz Ağırgöl A.Gücülü futbolcularına ulaşabilmek için çaba sarfeder. Kasımpaşa kalecisi Murat Şahin aracılığıyla bir A.Gücülü futbolcuya ulaşmayı hedeflerler. Murat Şahin ilk bakışta bu teklife sıcak bakar ancak daha sonra eşinin telkinleri üzerine teklifi reddeder.

Bunun üzerine Yadigar Boğa’nın bazı A.Gücülü futbolculara ulaştığı ifade edilir. 9 Mayıs 2011’de Abdullah Başak ve Yusuf Turanlı, Ankaragücü maçında Uğur Uçar’a para teklifinde bulunulması için menajeri Ümit Aydın ile konuşmak için anlaşır. Ümit Aydın, Uğur Uçar’a teklif götürmeyi kabul eder. Ümit Aydın, başta Uğur Uçar olmak üzere A.Gücülü bazı futbolculara para teklifinde bulunur. Ancak olumsuz yanıt alır. Bu durumu (mahkeme kararı ile dinlenen telefonunda) Yusuf Turanlı, Abdullah Başak’a şu sözlerle aktardı, “Abi olumsuz. Korkuyorlar, yok diyorlar. Çok mücadele oldu ama olumsuz, Öbüründe problem yok, hafta sonu tamam ya, sen onu bir şey yap abi, konuş yani. Bana haber ver abi” dedi. Sonunda 400 bin dolara anlaşılır.

Ama asıl komedi burada başlar. Tutanağa göre Yıldırım, 6-0 biten A.Gücü-F.Bahçe maçının ardından, şike parasının yarısının verilmemesini ister. Ama Cemil Turan, Yavuz Ağırgöl ve Mehmet Yenice tarafından yönetilen faaliyette oyunculara 400 bin dolar yerine 300 bin dolar önerilmiş ve 100 bin dolar kendilerine saklanmıştır. Ama Yıldırım’ın “Paranın yarısını verin” demesiyle iş değişir ve cebe indirilen 100 bin doların ancak 90 bin doları geri ödenir. Çünkü 10 bin dolar harcanmıştır. O bölüm tutanaklara şöyle yansır.

Güven bitince şifreli konuşmayı bıraktılar

“Maçın ardından Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu’na Cemil Turhan, Yavuz Ağırgöl ve Mehmet Yenice kanadında yürütülen şike faaliyetlerinde, futbolcuların yarısı ile şike konusunda anlaşıldığı bilgisinin kendisine geldiğini söyledi. Aziz Yıldırım, Cemil Turan ve beraberindeki kişilere, futbolculara verilecek şike parasının yarısının verilmemesini istedi. İlhan Yüksel Ekşioğlu da, Aziz Yıldırım’dan gelen bu talimat üzerine 13 Mayıs’ta şike parası olarak verdiği 400 bin Amerikan dolarının yarısının anlaşma yapılan futbolculara verilmesini, diğer yarısının kendisine teslim edilmesini istedi. 16 Mayıs’ta Mehmet Yenice, elindeki 300 bin ABD dolarının 200 bin dolarını maç öncesi anlaşma sağlanan futbolculara verilmesi için Yadigar Boğa’ya verdi. 17 Mayıs’ta ise elinde kalan 100 bin doları İstanbul’a getirerek Yavuz Ağırgöl’e verdi 400 bin dolardan geriye kalan 100 bin doların da istenmesi üzerine Cemil Turan’da kalan 100 bin doların 90 bin dolarını da 18 Mayıs’ta İlhan Yüksel Ekşioğlu’na teslim edildiği tespit edildi.

Polis bu süreçte yaşananları bu şekilde aktardıktan sonra şu ifadeleri kullandı;

“Bu eylemde örgüt üyeleri arasında yaşanan güven bunalımının örgüt üyelerinin birbirleri ile telefon iletişimi kurarken kullandıkları şifreleme sistemini terk etmelerine sebep olduğu ve bu suretle örgüt üyelerinin yaptıkları illegal faaliyetlerin mahiyetlerini telefon iletişimleri esnasında hiç olmadığı kadar açık ifade ettikleri belirlenmiştir”dedi.

13 ayrı ilde izleme ve dinleme yapıldı

40 kişilik özel bir ekip kuruldu

ORGANİZE suç örgütlerine yönelik soruşturmaları yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, deneyimli polislerin görev yaptığı birimlerin başında geliyor. İstihbarat Şube’yle ortak yürütülen çalışmalar kapsamında polisler futbolda şike iddialarını araştırmak üzere 40 kişilik özel bir ekip oluşturdu. Söz konusu ekip, kulüp başkanları ve futbolcular dahil tüm şüphelileri özel araçlar ve kameralarla takibe aldı. 13 ayrı ilde mahkeme kararıyla izleme ve dinleme yapıldı.

YEMEKHANEDE BULUŞTULAR!

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir, asbaşkan Ali Koç, Aziz Yıldırım’ın kardeşi Acar Yıldırım, dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü yemekhanesinde bir araya geldi. Başkan Yıldırım’ın Emniyet Müdürlüğündeki süreci değerlendirdi. ? Taner YENER

Fenerbahçe ‘yayın yasağı’ konmasını istedi

FUTBOLDA şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında Fenerbahçe Spor Kulübü, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine başvurarak, yayın yasağı getirilmesini istedi. Fenerbahçe Spor Kulübü avukatları, nöbetçi İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine 3 sayfalık bir dilekçe sundu. Dilekçede CMK’nın 157 ve TCK’nın 288. maddesinin yanı sıra Basın Kanunu’nun 3. maddesine göre yayınların yasaklanmasını talep etti. HÜRRİYET

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.