CHP'de kurultay bombası

19.4.2014 - 21:59

CHP yönetimi 30 Mart seçim sonuçlarını milletvekilleriyle değerlendirdi. Toplantıda kurultay ve küçük kurultay talepleri dile getirildi. Kılıçdaroğlu iki talep için de "Şartlar oluşursa neden olmasın" dedi.

CHP yönetimi, seçim sonuçlarını önce cuma günü Parti Meclisi toplantısında ele aldı. Seçim muhasebesi cumartesi günü de milletvekilleriyle devam etti. CHP Genel Merkezi'ndeki basına kapalı toplantıda Metropol araştırma şirketinin seçim sonuçlarına ilişkin hazırladığı sunum yapıldı. Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre milletvekilleri aday tespit sürecinde hata yapıldığı, sandıklara sahip çıkılmadığı ve partinin ideolojisinden uzaklaşıldığı yönünde eleştiriler dile getirdi.

Baykal'cıların çıkışı

En sert eleştiriler ise Deniz Baykal'a yakın isimlerden geldi. Antalya milletvekilleri Yıldıray Sapan ve Osman Kaptan Antalya'nın kaybedilmesini eleştirdi. Sapan eski belediye başkanı Mustafa Akaydın'ın yeniden aday gösterilmesi nedeniyle CHP yönetimini eleştirdi. Sapan "Antalya neden kaybedildi. Esas kaybedilme süreci Baykal'a yapılan saygısızlıkla başladı. Baykal'a hakaret eden Mustafa Akaydın aday gösterildi. Ne zamandan beri eski genel başkanlara hakaret edenler ödüllendiriliyor. Baykal bu ülkenin en iyi devlet adamlarından biri.  Lider olmak kolay bir iş değil, hakkını vermeyi gerektirir. Sizi uyarıyorum, görevinizi yerine getirmediniz" dedi. Bu sözler üzerine Sakarya Milletvekili Engin Özkoç Sapan'a tepki gösterdi "CHP Genel Başkanı'na böyle konuşamazsınız" diye konoştu.

Antalya Milletvekili Osman Kaptan ise "Partide güven sorunu var, lidere ve partiye güven duyulmuyor" dedi.

İstanbul Milletvekili Nur Serter ise "İdeolojik kayış yaşandı. Parti güven kaybına uğradı. Yolsuzlukla mücadele edilen süreçte adı yolsuzluklarla anılan isimler aday gösterildi. Kendi ideolojimizden mahcubiyet duyar hale geldik. CHP'de iki ayrı kanat üzerinden siyaset üretildiği söyleniyor, ulusalcılar ve yenilikçi kanat diye. Ulusalcılığın yenilikçiliği kapsayabileceği bir yaklaşımda bulunulmadı. Oklar kırıldı, atıldı. Sadece halkçılık okuyla devam eder hale geldik. İdeolojik boyuttaki tutarsızlık nedeniyle parti zafiyete uğradı" diye konuştu.

Kurultay taleplerine açık kapı

İstanbul Milletvekili Nur Serter, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın da aralarında bulundğu bazı milletvekilleri kurultay talebinde bulundu, PM toplantısında gündeme getirilen küçük kurultay talebi de dile getirildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise "Olabilir, neden olmasın? İsteniyorsa küçük kurultay da olabilir" dedi. İzmir milletvekili Rıza Türmen de partide radikal bir değişime gidilmesi gerektiğini ifade etti.

"İç barışı sağlamalıyız"

CHP lideri Kılıçdaroğlu parti içindeki birlikteliğin önemini de vurguladı. "Birbirimize dikkat etmeliyiz, sevgi eksikliği giderilmeli, iç barışı ve söylem birliğini sağlamalılıyız" dedi.

Kamer Genç: Adayım

CHP grup toplantısında gündeme getirilen bir diğer konu da Cumhurbaşkanlığı seçimi oldu. Milletvekilleri ağırlıklı olarak "Parti içinden bir aday çıkarılmalı" görüşünü dile getirdi. CHP Tunceli milletvekili Kamer Genç de Cumhurbaşkanlığı adaylığına talip olduğunu belirtti "Takdir sizin" dedi. Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'ın sözleri de Baykal'ın aday gösterilmesi talebi olarak yorumlandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak "Bu konuda soğukkanlı, dikkatli ve araştırmacı olacağız, adayımızı belirleyeceğiz" dedi. CHP lideri 30 Mart sonuçlarına ilişkin olarak ise "Hezimet değil ama bir başarı da değil" yorumunu yaptı.
el cezire

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.