İŞTE 10 SORULUK 'CİNSEL IQ' TESTİ...

İŞTE 10 SORULUK 'CİNSEL IQ' TESTİ...
4.7.2005 - 08:19

Düzenli bir cinsel yaşamın, kişisel mutluluğun ve sağlıklı bir ilişkinin temeli olduğuna dikkat çeken uzmanlar; cinsel yaşamın öneminin hiçbir şeyle kıyaslanamayacağını belirtiyor. Doktorlara göre, seks hakkında öğrenilen birçok şey yanlış ve kişiyi suçluluk duygusuna sürüklüyor. Cinsel hayatın zenginleştirilmesi için, Avrupa'da son dönemde tartışılmaya başlanan 'cinsel IQ'nun geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken doktorların, çiftlere önemli önerileri var: Cinsel haklarınızı bilin, vücudunuzu tanıyın, partnerinize karşı saygılı olun

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, cinsel IQ ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Cinsel IQ ne demek, cinsel çekicilik ölçülebilir mi? Cinsel IQ'yu yükseltmek mümkün mü?

Cinsel IQ son günlerde önem verilen cinsellik kavramlarının başında geliyor. Cinsel IQ, kişinin cinsellik hakkındaki bilgi ve şahsi becerilerini, değerlerini, kendini ve özelliklerini kabullenmesini; cinsellikle ilgili haklarını algılayabilmesini ve bu konuları objektif değerlendirmesini gerektiren ve bütün bunları birleştiren bir kavram. Yani kişinin tercihlerini, duygularını, seks sırasındaki kokusu ve çıkarttığı sesler ile vücudunu; cinsel aktivitede limitlerini, yasak olan ve olmayan noktaları ve yaşamak istediği değişiklikleri muhakeme etmesi ve tüm bu faktörlerle kendini kabullenmesidir. Bu nedenle iyi bir cinsel yaşamda önemi ölçülemez. İnsanlar, cinselliği yaşamaya hakkı olduğunu, kendini iyi hissetmeye hakkı olduğunu, başkalarının hoşlandığı şeylerden hoşlanmamaya hakkı olduğunu, normal olma baskısından kurtulabilmeyi, aşırı performans gösterme baskısından kurtulabilmeyi idrak etmelidir. Seks hakkında öğrenilen birçok şey yanlış, eksik veya utanmaya, suçluluğa ve korkulara dayalı olduğu için bunları kişinin beyninde bir süzgeçten geçirerek doğruyu bulma kabiliyeti cinsellikte çok önemlidir. Bu değerleri analiz ederken cinsel haklarımızla ilgili mesajları da iyi muhakeme etmek gerekir. Bu bakımdan da, cinsel zekanın önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz.

CİNSEL HAKLAR

Cinsel haklarımız nelerdir?

Basite indirgersek: Herkesin seksten zevk almaya hakkı olması, cinsel fanteziler kurmaya hakkı olması ve bunların size veya bir başkasına zararı dokunmaması ve cinselliğe dair her türlü arayışın doğal olmasıdır. Dürüst ve saygılı olduğunuz sürece, zevk aldığınız şeylerin başkasına zarar vermemesidir. Bu mesajların ışığında, insanların seks sırasında kendi vücutlarını kontrol etmeye, cinselliği denemeye, seks başladıktan sonra dahi fikirlerini değiştirmeye, daha önce yaptığı bir şeyi bu defa kabul etmemeye ve teklif etmeye veya etmemeye hakları olduğunu muhakeme edebilmeleri açısından cinsel zeka son derece önemlidir.

EVLİLİK SON DEĞİL

Cinsel IQ artırılabilir mi?

Cinsellikle ilgili becerileri, bilgileri arttırarak, kendine ait olanları, hakları ve cinsel değerleri muhakeme etmeye yönelik geliştirmelerde bulunarak; kişi cinsel IQ'sunu tabii ki arttırabilir. Cinsellikle ilgili beceriler derken, "Vücut nasıl çalışır?", "Yaş ilerledikçe meydana gelen değişiklikler nelerdir?", "Akılvücut ilişkisi nedir?" gibi konuların yanı sıra; cinsel yoldan bulaşan hastalıklar ve cinsel tecrübelerle ilgili konuları özümleme, seksin güzellik veya teknikle değil, fizyolojik tavırlarla ilgili olduğunu kabullenmeyi kast ediyoruz. Kişi uygun doğum kontrol yöntemlerini kullanarak, zevk alma ve partnerine zevk verme konusunda yaşayabileceklerini geliştirerek, cinsellik konusunda kendini ifade etme yollarını araştırarak, cinsellikle ilgili becerilerini geliştirebilir. 3 önemli değeri muhakkak hatırlamak gerekir: Razı olmak, kendine uygun noktalar konusunda dürüstlük ve partnerine karşı sorumluluk. Bu hisleri geliştirmeye yönelik çalışmalar da kişinin cinselliğe bakışını ve cinsel IQ'sunu arttıracaktır.

Cinsel çekicilik vücut kimyasıyla mı ilgili, yoksa görsel bir durum mu?

Seksin vücut görüntüsü ile hiçbir alakası yoktur. Tatmin edici seksi oluşturan pozitif faktörler seks sırasında cinsel istek, tarafların müsaade yeteneği, haklarını değerlendirme yeteneği, cinsellikle ilgili doğru bilgilere sahip olmaları, yeterli heyecanı hissetmeleri ile karşılıklı tensel kokunun birbirine çekici gelmesi olarak özetlenebilir.

Çiftler birbirlerine karşı çekiciliklerini yitirirse bunu tekrar elde etmenin bir yolu var mı?

Tabii ki. Çift karşılıklı çekiciliğini yitirirse tekrar elde edebilir. Önemli olan bunu hangi noktada kaybettikleri konusudur. Tensel uyum ve karşılıklı çekicilik tekrar elde edilebilir.

Evlilik cinselliği tekdüze hale getirip rutinleştirirse ne yapmalı? Evliliğin kaçıncı yılından sonra bu sorunlar ortaya çıkıyor?

Yaş ilerledikçe veya uzun birlikteliklerde cinsel istekte azalma, erkeklerde ereksiyon ve boşalma boşalma problemleri, kadınlarda kuruma problemleri meydana gelebilir. Bu gibi faktörler cinselliği de mecburiyettenmişçesine tekdüze ve rutin hale getirebilir. Bu rutin yaşam, çiftlerin yakın olması, arzularını ve arzulama arzularını muhafaza edebilmeleri, vücutlarıyla barışık olmaları, fantezilerini geliştirebilmeleri, cinsel tercihlerini gözden geçirmeleri gibi hususlarla önlenebilir.

FANTEZİNİN ÖNEMİ

Fanteziler evlilik hayatı için gerekli mi?

Fanteziler, seksle ilgili özgürce düşünmeyi sağladığından, mutlu bir cinsel yaşam için önemlidir. Bu konuda suçluluk hissetmemek gerekir.

Cinsellikte hedef 'skor'
mu, yoksa hazza ulaşma mı olmalı?

Çiftlerin bir arada olması, keyifli bir beraberlikleri olması ve beraber zaman geçirmeleri son derece önemlidir. Çiftlere her beraberliğin mutlaka sonuna kadar cinsel birleşmeyi içine alacak şekilde olmayabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Zaman zaman dokunma ve okşamanın getireceği keyfe de ihtiyaç var. Tavsiyem, bu romantik düşünce tarzını da içeren cinselliktir.

İnsan doğası çok eşlilik üzerine kurulu da, toplumsal kurallar mı tek eşliliği zorunlu kılıyor?

Bu konunun temelinde de cinsel IQ var. Kişiler cinsel yoldan bulaşan hastalıkları, rahatsızlıkları düşünerek, partnerinin ve kendinin haklarını ve tercihlerini düşünerek kişiler kendileri karar verebilir.

* Mutlu evliliğin en büyük anahtarı mutlu seks hayatı mı olmalı? Evet. Birliktelik, dostluk, arkadaşlık ve paylaşma beraberliklerin devamında şarttır. Ancak mutlu cinsel hayat da son derece gerekli bir unsurdur.

* En çok seks yapılan dönem hangisi? Dönemsel olarak 20-40 yaşları arası seksin en yoğun yaşandığı, kadın ve erkeğin en aktif olduğu yaşlardır.

* Çiftler seks konuşmalı mı? Evet, korkutucu çekince içinde değil, samimi ve açık olarak konuşulması mutlu bir cinsel yaşam için gereklidir. Çiftler birbirine hoşlandığı şeyleri söyleyebilmeli, kendini seks sırasında iyi ve rahat hissetmeli, seksin bir performans gösterisi değil, hayatın bir parçası olması gerektiğini düşünmelidir. Bu da ancak karşılıklı konuşarak mümkün olur.

 

Cinsel IQ'nuzu merak ediyor musunuz?

Avrupa Cinsel Tıp Derneği'nin Londra'daki kongresinde ünlü kadın seksolog Dr. Carmita Abdo, erkeklerin cinsel tatmin ve mutluluğunu ölçen 10 soruluk bir 'cinsel IQ' testi sundu. Bu test erkekler için hazırlanmıştır. Cinsel yaşamlarının son altı ayına bakarak aşağıdaki 10 soruya cevap vermeleri gerekiyor. Cevaplardan her biri, cinsel doyumun sıklığına ve derecesine bağlı olarak 1 ile 5 arasında bir puanla değerlendiriliyor. 'Hiçbir zaman' seçeneği 1 puan, 'nadiren' 2, 'zaman zaman' 3, 'çoğu zaman' 4, 'her zaman' 5 puan olarak hesaplanıyor. Puanların toplamı 2 ile çarpıldığında 100 üzerinden 'Cinsel IQ' puanı ortaya çıkıyor. Yalnız burada önemli bir nokta var. Lütfen sorulara dürüst yanıtlar verin.

1. Libidonuz cinsel ilişkiyi başlatmaya yetecek kadar yüksek mi?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

2. Cinsel çekiciliğinizin, partnerinizi yatağa gitmeye ve doyurucu bir cinsel ilişkide bulunmaya yöneltecek kadar yüksek olduğunu düşünüyor musunuz?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

3. Ön sevişme sürecinin hem sizin hem de partneriniz için zevkli ve doyurucu olduğunu düşünüyor musunuz?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

4. Partnerinizin cinsel doyuma ulaşması sizin cinsel performansınızı etkiliyor mu?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

5. Ereksiyonunuzu, cinsel ilişkiyi doyurucu bir orgazmla sonuçlandırmaya yetecek kadar koruyabiliyor musunuz?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

6. Cinsel olarak uyarıldığınızda, penisiniz, cinsel ilişkiyi doyurucu bir orgazma taşıyacak kadar sertleşiyor mu?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

7. Cinsel etkinlik sırasında penisinizin sertliğini koruyabiliyor musunuz?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

8. Boşalma sürecinizi kontrol edebiliyor ve böylece cinsel etkinliği siz istediğiniz sürece uzatabiliyor musunuz?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

9. Seks sırasında orgazm olabiliyor musunuz?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

10. Cinsel performansınız sizi yatakta daha maceracı olmaya (örneğin farklı pozisyonlar denemeye, vb.) veya daha sık seks yapmaya yöneltiyor mu?
1 - 2 - 3 - 4 - 5

 

Sonuçlar

80-100: Ateşli aşk yaşamı
Cinsel bakımdan kendinizden çok memnunsunuz ve seks yaşamınızın zevkini sonuna kadar çıkarıyorsunuz. Ön sevişme, ereksiyon, orgazm, her şey iyi.

60-80: Sıcak aşk yaşamı
Seks yapmaktan zevk alıyorsunuz; fakat geliştirmenuz gereken bazı noktalar var. Örneğin belki ön sevişmeden daha fazla zevk almaya çalışmanız gerekiyor.

40-60: Soğuk aşk yaşamı
Cinsel yaşamınızzın daha iyi olabileceğini görüyor ve, üzülüyorsunuz. Bu konuda en büyük sıkıntınız yeterince konsantre olamamanız.

20-40: Hayal kırıklığı
Seks yaşamınızdan yeterince doyum sağlamadığınızı hissediyorsunuz. İsteseniz de olmuyor. Ciddi bir ereksiyon probleminiz var.

0-20: Sadece hüsran
İyi bir kitaptan, ya da bir futbol maçından, seks yaşamınızdan aldığınız zevkten daha fazla zevk aldığınız şeklinde ciddi endişeleriniz var.

SABAH

SAĞLIK HABERLERİ
Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
; ;