İŞTE, 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU... İSTANBUL'DA KAR SÜRECEK Mİ?

İŞTE, 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU... İSTANBUL'DA KAR SÜRECEK Mİ?
13.2.2008 - 13:54

İstanbul ve çevresinde başlayan kar yağışının 2 saat süreyle aralıklarla devam etmesi bekleniyor.  
 
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul radarından alınan verilere göre, İstanbul ve çevresinde başlayan kar yağışının 2 saat süreyle aralıklarla devam etmesinin beklendiği bildirildi.

Kar yağışı nedeniyle özellikle trafikte yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

Türkiye’de soğuk hava ve yer yer devam eden yağış etkisini sürdürüyor. Sıcaklık mevsim normallerinin 4-5 derece altında. Hafta sonu ülkeye, kuzeyden çok daha soğuk ve kar yağışlı havanın gelmesi bekleniyor.

İstanbul’da poyraz öğleden sonra hızını azaltacak, sıcaklık 2 ila 3 derece civarında hissedilecek. Bugün hava parçalı bulutlu, yağmur çok hafif yağacak. Bu gece, hafif sulu kar görülebilir. Ankara parçalı bulutlu, yarın kısa süreli kar geçişi olabilir. İzmir’de rüzgar yarın hafifleyecek, sıcaklık 4 derece civarında hissediliyor, hafif yağmur da olabilir. Bursa hafif yağışlı, Adana’nın kıyılarında akşam sağanak yağmur bekleniyor. Bugün İstanbul ve Bursa 5, Ankara 2, İzmir 8, Adana 13 derece olacak.

Marmara Bölgesi’nde poyraz öğleden sonra hızını azaltmaya başlayacak. Hissedilen sıcaklık 3-4 dereceyi geçmiyor. Bugün yağış daha çok Çanakkale, Balıkesir çevresinde görülecek. Bu gece İstanbul, Sakarya arasında sulu kar geçişi olabilir. Cumartesi günü bölgede yüzde 70 olasılıkla kar yağışı bekleniyor. Bugün Edirne ve Sakarya 5, Çanakkale 4, derece.

İç Anadolu Bölgesi’nde hava genelde parçalı bulutlu ve puslu. Niğde-Konya civarında hafif kar yağışı olabilir. Yarın Ankara, Yozgat-Sivas arasında kısa süreli kar yağışı olasılığı var. Bölgede hafta sonu da kar bekleniyor. Konya 2, Eskişehir 1, Sivas -1 derece.

Ege Denizi’ndeki fırtına bugün Çeşme-Bodrum arasında, yarın ise Kuşadası-Datça arasında devam edecek. Bölgede bugün özellikle Muğla ve Denizli’de yağmur olacak, hava oldukça soğuk. Denizli 9, Muğla 8, Kütahya 1 derece.

Akdeniz Bölgesi hızla soğuyor, sağanak yağmur ve yer yer dolu yağışı görülecek. Yağış daha çok kıyılı etkileyecek. Isparta’da ise kar yağışı bekleniyor. Antalya 13 derece...

 Güneydoğu’da hafif olarak görülen yağmur, yarın daha şiddetli yağacak. Gaziantep 10 dereceye iniyor.

Doğu Anadolu’da bulutlanma arttı, Erzurum, Kars, Van, Hakkari arasında, doğuda kalan kesimde aralıklı kar var. Yarın bölgede kar daha yoğun yağacağından, çığ riski var. Erzurum -10, Malatya 4, Van 0 derece

Karadeniz’de bugün yağış zayıf, hava genelde bulutlu olacak. Yarın ve hafta sonu Bolu-Kastamonu arasında yoğun kar yağışı bekleniyor. Bölgenin diğer yerleri de yağış alacak. Trabzon 6, Samsun 5, Bolu 3 derece.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI

İstanbul'da vatandaşlar sabaha kar yağışıyla uyandı. Sabah saatlerinde rüzgarın da etkisiyle tipi şeklinde görülen kar, sürücülere zor anlar yaşattı. E-5 ve E-6 Karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle trafik durma noktasına geldi. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan şehirde Büyükşehir ekipleri de karla mücadele çalışmalarına başladı.

BURSA'DA YOĞUN KAR

Bursa güne kar yağışı ile başladı. Bursa'da sabah saatlerinden itibaren özellikle şehrin yüksek kesimlerinde olmak üzere aralıklarla kar yağışı gerçekleşti.

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve olumsuz hava Bursa'da da bu sabahtan itibaren kendini yoğun bir şekilde hissettirdi. Sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlayan kar yağışı özellikle Uludağ, teleferik ve heykel civarında etkili oldu. Hava sıcaklığı gece 2 derece, gündüz ise 3 derece civarında ölçüldü.

Uludağ'da kar kalınlığı son yağışlarla birlikte 163 santimetreye ulaşarak işletmecilerin yüzünü güldürdü. Uludağ'da dün akşam başlayan kar yağışı ile kar kalınlığı 163 santimetreye ulaştı.

Uludağ meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre; yağışların özellikle hafta sonuna doğru daha da artacak. Uludağ'da hava sıcaklığının eksi 10 derece civarında olduğu, gece ise eksi 13'lere kadar düştüğü ifade edildi.


ARDAHAN'DA SİBİRYA SOĞUKLARI

Ardahan'da yaşanan Sibirya soğukları devam ederken özellikle ticaret için şehre gelen araç sahiplerine zor anlar yaşatıyor.

Van'dan saman satmak için Ardahan'a gelen Cafer Topçu isimli vatandaş, donan aracını hem ateşle hem de piknik tüpüyle ısıtmaya çalıştı. Yaptığı uzun uğraşlara rağmen aracını çalıştırmayı başaramayan Topçu, soğuklar nedeniyle hem getirdiği samanı satamadığını hem de aracını çalıştırmayı başaramadığını söyledi.

Güneydoğu'dan gelen bir saman satıcısı ise, soğuklar dolayısıyla araçlarının donduğunu belirterek, bunun yanında getirdikleri malların ise ellerinde kaldığını ifade etti. Şehirde soğuklar nedeniyle de birçok evde sular donarken, beyazlaşan ağaçlar güzel görüntüler oluşturdu.
Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre ise, gece en düşük hava sıcaklığı Ardahan'da sıfırın altında 25 derece olarak ölçülürken, gündüz en yüksek hava sıcaklığının sıfırın altında 15 derece olarak ölçüldüğü bildirildi. Kentte kar kalınlığının ise, 36 santimetre olduğu belirtildi.

VAN'DA 55 KÖY YOLU KARDAN KAPANDI

Van'da gece başlayan ve sabah erken saatlerde etkisini artıran kar, il genelinde 55 köy yolunu ulaşıma kapattı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili kar sonrası çok sayıda köy yolu ulaşıma kapanırken, Meteoroloji yetkilileri 3 gün boyunca devam edecek kar ve don olaylarına karşı vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

Dün gece geç saatlerde başlayan kar sabaha karşı etkisini artırarak tipiye dönüştü. Görüş mesafesinin yer yer 100 metrenin altına düştüğü ve il merkezinde kar kalığının 18 santim, yüksek kesimlerde ise 55 santim ile 1 metre arasında değiştiği ifade edildi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde 3 gün boyunca kar beklediklerini açıklayan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Van'da gün içinde hava sıcaklığının 1, gece ise -5 derece olacağını söyledi.

İl Özel İdare Karla Mücadele Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise Van'ın Başkale ilçesinde 52 ve Gevaş ilçesinde 3 köy olmak üzere 55 köy yolu ulaşıma kapandı.

Van Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, kar temizleme çalışmalarına başladı. Sabah erken saatlerde şehir merkezinde başlayan kar temizleme çalışmaları Cumhuriyet Caddesi'nden başlayarak kazım Karabekir Caddesinde aralıksız devam etti.

Önceliği ana caddelere ile şehir içi ulaşımın yapıldığı güzergahlara veren ekipler, trafikte herhangi bir aksaklığın olmaması için büyük çaba sarf etti.

Belediye temizlik işlerine bağlı ekipler Cumhuriyet ve Kazım Karabekir Caddesi'nde çalışmaya başlayarak kısa sürede kaldırımları yaya trafiğine açtı. Kaldırım temizliği için yeni alınan rotatif kar temizleme araçları kullanılırken, aynı anda vardiyalı olarak çalışan 60 kişilik ekipte görev yaptı.

VAN'IN BAŞKALE İLÇESİNDE OKULLAR KARDAN DOLAYI 1 GÜN TATİL EDİLDİ

Van'ın Başkale ilçesinde kar nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi. 63 köy ve 58 mezra yolunun kapandığı Van'da, kar kalınlığı şehir merkezinde 50, yüksek kesimlerde yer yer 1 metreye ulaştı.

Başkale'de kar nedeniyle şehir içi ulaşım güçlükle sağlanabilirken, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, şehirlerarası yollarda sorun olmadığını açıkladı. Okulların tatil edildiği Başkale Belediyesi ilan servisi tarafından duyuruldu. Başkale Milli Eğitim Müdürü Adil Demir, eğitime bir gün ara verdiklerini belirterek, karın durumuna göre bu aranın iki güne de çıkarılabileceğini söyledi.

Başkale Kaymakamı Ali Arslantaş, yoğun kardan dolayı ilçe merkezinde görevli karla mücadele ekiplerinin sabahtan itibaren seferber edildiğini kaydetti.

UÇAK SEFERLERİNE 'KAR VE SİS' ENGELİ

Van'da gece başlayan kar sebebiyle uçak seferleri karşılıklı iptal edildi.
Ferit Melen Havaalanı yetkililerinden alınan bilgilere göre, kar ve sis sebebiyle görüş mesafesi düştüğü için Türk Hava Yolları (THY) İstanbul-Van, İstanbul Sabiha Gökçen -Van, Ankara Van ile, SunExpress firmasının İzmir-Van ile Pegasus Hava Yolları'nın Ankara aktarmalı İstanbul-Van seferlerinin karşılıklıiptal edildiği kaydedildi.
Meteoroloji yetkilileri ise bölgede 3 gün boyunca belli aralıklarla kar beklendiğini belirterek, don ve buzlanmaya karşı sürücülerin dikkatli olmasını istedi.Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri de, bölgede kara yollarının açık olduğunu ancak kar, tipi ve buzlanmaya karşı sürücülerin, yanlarında zincir, takoz ve çekme halatını bulundurmalarını istedi.


HAKKARİ'DE 1 METREYİ AŞAN KAR, 127 KÖY İLE İKİ İLÇEYLE BAĞLANTIYI KESTİ

Hakkari'de etkili kar 2 ilçe ile 127 köy ve 377 mezra yolunun kapanmasına neden oldu. Şehir merkezinde 1 metre 5 santimetre olan kar kalınlığı, yüksek kesimlerde 2 metreyi aştı.

İl Özel İdaresi Köy Hizmetleri Şefliği, Hakkari ve ilçelerine bağlı 130 köyden 127'sinin yolunun kapandığını, 377 mezranın tamamıyla da bağlantısının kesildiğini belirtti. Karayolları 114. Şube Şefliği de, Hakkari-Şırnak, Hakkari-Çukurca ve Yüksekova-Şemdinli karayolunun çığ ve kar nedeniyle ulaşıma kapandığını duyurdu. Yapılan açıklamada, Hakkari'yi dünyaya bağlayan Van karayolunun sürekli çalışmayla ulaşıma açık tutulmaya çalışıldığı, ancak yer yer kar kalınlığı ve çığ nedeniyle sıkıntı yaşandığı kaydedildi.

HAKKARİ'DE OKULLAR 1 GÜN TATİL

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde etkili kar nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi. Yüksekova'da kar kalınlığı 1 metreye yaklaşınca Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitime 1 gün ara verilmesini kararlaştırdı.


BİNGÖL'DE 48 KÖY YOLU KAPALI

Bingöl'de 2 hafta önce yağan kar nedeniyle hala 48 köy yolunun ulaşma kapalı olduğu bildirildi. Bingöl İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Genç Kaymakamı Cahit Çelik karla mücadele çalışmalarının devam ettiğini ve kar nedeniyle ulaşıma kapalı köy yolu sayısının 48 olduğunu söyledi.

Çelik, yapılan çalışmalarda birçok iş makinesinin arızalandığını ve bu araçlardan şu an faydalanamadıklarını belirterek, "Karla mücadele ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar esnasında birçok aracımız arızalanarak iş yapamaz hale geldi. Karla mücadele esnasında 2 dozerimiz, 2 kar savurma aracımız, 1 kepçe ve 1 greyderimiz arızalandı. Bu araçlarımızın bakım ve onarımı yapılıyor. Araçlarımız onarıldıktan sonra diğer araçlarımızla beraber çalışmalara devam edecekler.'' diye konuştu.

METEOROLOJİ'DEN 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

Haberin Fotoğrafları
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
MAGAZİN HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;