TUNCELİ'DE TOPLU MEZAR KAZISI TEKRAR BAŞLADI

13.8.2011 - 11:58

TUNCELİ (A.A) - Çemişgezek ilçesi Sağven Mahallesi'ndeki ilçe jandarma komutanlığı yanında, Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan gözetiminde yapılan ve dün ara verilen kazı çalışmalarına bugün saat 08.30 itibariyle devam edildi.
1997 yılında Aliboğazı mevkisinde girdikleri çatışmada öldürülen 19 kişinin bulunduğu ileri sürülen toplu mezar kazısı, ilçe jandarma komutanlığı yanında, bu noktaya 300 metre uzaklıktaki bölgede ve Taratlı köyü grup yol ayrımında olmak üzere üç bölgede sürdürülüyor.
İş makinelerinin de kullanıldığı kazı çalışmalarında, insana ait olduğu tespit edilen kemiklerin uygun bir şekilde alınması hedefleniyor. Dün yapılan kazılarda, jandarma karakolu yanında ve bu noktaya 300 metre mesafedeki noktada 5 kişiye ait olduğu belirtilen insan kemiklerine rastlanmıştı.
Çemişgezek ilçesinde 1997 yılında Aliboğazı mevkisinde meydana gelen çatışmada, aralarında Ali Yıldız'ın da bulunduğu terör örgütü PKK mensubu 19 kişinin, girilen çatışmada öldürüldükten sonra Sağven Mahallesi'ne toplu olarak gömüldükleri iddia edilmişti. Ali Yıldız'ın ağabeyi Hüsnü Yıldız, kardeşinin cenazesini almak için Malatya Cumhuriyet Savcılığına başvurmuş, daha sonra Merkez Moğultay Mahallesi'nde kurduğu çadırda açlık grevine başlamıştı.

Haberin Fotoğrafları
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.