Polisin Kışanak'la ilginç İmralı diyalogu...

15.2.2013 - 18:28

AHMET ÜN - AYDIN YORAT
DİYARBAKIR – Diyarbakır’da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilmesinin yıldönümünde BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile tartışan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerlioğulları, “Siz de biz de el ele verelim, madem bir süreç var, herkes bu sürece olumlu katkı sağlasın. Biz barışın önünde saygı ile eğiliyoruz. Barışı ben sizden daha çok savunuyorum” dedi.
Diyarbakır’da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişini protesto etmek isteyen bir grup, Teğmenler Caddesi üzerinde bulunan Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya geldi. Buradan Koşuyolu’na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerlioğulları arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Kışanak, “Biz diyoruz ki, siz bize müdahale etmeyin yolu açın, biz Koşuyolu’na kadar yürüyeceğiz. Bir açıklama yapıp dağılacağız. Sizin bir müdahaleniz ve engellemeniz, tartışma yaratacak bir pozisyon olmazsa her şeyin sorumluluğunu ben alıyorum. Devletin dik duruşu barışla olur. Barışı temin etmedikçe tek bir düzen kuramazsınız. Siz bilerek bekletiyorsunuz, gergin ortam oluşturmaya çalışıyorsunuz. Bekletmeseydiniz bu iş bitmişti” dedi.

“POLİSE DE YAZIK GENÇLERE DE, DİYARBAKIR’A DA YAZIK”
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerlioğulları ise, herkesin Diyarbakır’ın güvenliğini istediğini söyleyerek, “Ben sizinde böyle bir sorumluluğunuzun olduğunu düşünüyorum. Sadece kolluk güçleri getirmiyor bu görevi. Burada 5 bin tane adam var. 1 Şubat’tan 15 Şubat’a kadar başlamış eylemler var. Kepenkler kapalı, taşlı sopalı saldırılar yapılıyor. Biz önceki gün Kaynartepe ve Fiskaya bölgesinde onlarca molotof bulduk. Polise de yazık, bu gençlere de yazık. Molotof atan gence de yazık. Diyarbakır’a yazık, yapmayın. Eğer bir güvenlik alacaksak, siz de biz de elele madem bir süreç var, herkes bu sürece olumlu katkı sağlasın. Sizden daha çok sağduyuya biz sahibiz. Ama elimizde belgeler var insanlar polise taş molotof atıyor. Kanunsuz eylem yasa dışı eylemdir. Örgüt propagandası yapılıyorsa biz devletin dik duruşunu gösteririz. Biz barışın önünde saygı ile eğiliyoruz. Barışı ben sizden daha çok savunuyorum” diye konuştu.
Daha sonra grubun, polisin belirlediği güzergahtan yürüyüş yapmasına izin verildi.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.