GÜL: "DİPLOMATİK ÇÖZÜM HERKESİN ÇIKARINA"

25.6.2006 - 14:01
TAHRAN - Serkan Fidan - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran'ın nükleer sorununun diplomatik yollarla çözümünün, başta İran olmak üzere Türkiye, bölge ve dünyanın çıkarına olduğunu söyledi.
Tahran'daki temaslarına Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile başlayan Gül, İranlı bakanla yaklaşık 1,5 saat görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Gül, Türkiye ve İran'ın ortak çıkar ve işbirliğinin bulunduğunu belirtti.
Nükleer programla ilgili gelişmeler hakkındaki görüşlerini paylaştıklarını bildiren Gül, ''Diplomatik çözüm için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. İran'a komşu bir ülke olarak Türkiye bu konuda kendini sorumlu addedip büyük bir gayret ve faaliyet içindedir'' dedi.
Türkiye'nin hem batılı dost ve müttefikleriyle hem de İran ile yakın işbirliği içinde olduğunu söyleyen Gül, ''Soğukkanlılıkla bir neticeye varılabileceğini, herkesin soğukkanlı davrandığını görüyoruz. Paketin İran tarafıyla paylaşılması, İran'ın da soğukkanlılıkla paketi ele alıp incelemeye başlaması önemli adımlardır. Neticede sağduyunun hakim olmasını ve diplomatik yollarla bir sonuca ulaşılmasını ümit ediyoruz'' diye konuştu.
Türkiye'nin de bu sorumluluk duygusu içinde hareket ettiğini kaydeden Gül, Türk halkının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın  mesajlarını getirdiğini söyledi.
     
    "İLİŞKİLER ÜST DÜZEYE ÇIKARILMALI"

İran Dışişleri Bakanı Mutteki de olumlu görüşmeler yaptıklarını, iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirdiklerini söyledi.
Türk firmalarının İran'daki yatırımlara daha aktif katılımlarının sağlanması ve ortak işbirliği zemininin oluşturulmasıyla ikili ilişkilerde yeni adım atılacağını umduğunu kaydeden Mutteki, başta siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki ilişkilerin daha üst düzeye çıkarılması gerektiğini vurguladı.
Mutteki, Türkiye ile istişareye devam edeceklerini de ifade etti.

  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Necmi Kurucu
  • Melek Baritoğlu
  2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
  Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.