‘Türkler 100 yıl sonra Batum’u tekrar ele geçirdi'

13.7.2012 - 09:04

Muhalefet, “Türklerin Batum’u ele geçirdiğini” söyleyerek vatandaşlık hakkı tanıyan hükümeti eleştirdi. Muhalefetteki milliyetçi Kartuli Dasi partisinin genel başkanı ve milletvekili Jondi Bagaturia, Türkiye’de Batum’un 100 yıl önce Türklere ait olduğunu düşünen radikal güçler olduğunu söyledi. Bu grupların desteklediği Türklerin, ekim ayında Gürcistan’da gerçekleşecek parlamento seçimlerinde güç kazanabileceğini belirten Bagaturia, “Yeni bir Abazya ya da Güney Osetya vakası ile karşılaçabiliriz” dedi.
Bagaturia, Türklerin giderek artan bir şekilde Batum’a yerleştiğini, çeşitli iş yerleri açan Türklerin her yere Türk bayrakları astıklarını söyledi. İktidar partisinden bir vekil ise eleştirilere “(Devlet Başkanı Mihail) Saakaşvili, ülkesinin Türkiye eyaletine dönüşmesine izin vermez” diye cevap verdi. Acara Acara Özerk Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık 370 bin, Batum’un ise 120 bin.
 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.