70 bin Fethullahçı kamu çalışanı inceleme altında

29.5.2014 - 11:56

17 Aralık darbe girişimi kapsamında paralel yapıya yönelik soruşturmaya, Fethullah Gülen için 1989′dan bugüne kadar beraat ve takipsizlikle sonuçlanan dosyalar da dahil edildi.

17 Aralık operasyonunun ardından ülke genelinde paralel yapılanmaya yönelik açılan soruşturmalar devam ederken Ankara Anayasal Suçlar Bürosu tarafından Fethullah Gülen’le ilgili yürütülen “Darbe, Örgüt Kurmak ve Yönetmek, Anayasal Düzeni Bozma, Casusluk” soruşturmasında önemli gelişmeler yaşanıyor. Paralel yapılanmaya yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında örgütün lideri Fethullah Gülen için “Darbe” kapsamında açılan soruşturmada düğmeye basıldı. Ankara Anayasal Suçlar Bürosu savcısı Serdar Coşkun tarafından yürütülen soruşturmada Gülen hakkında daha önce açılan ancak beraat ve takipsizlikle sonuçlanan dava ve soruşturma dosyaları da incelemeye alınıp soruşturmaya dahil edildi. Savcı daha önceki iddiaları da bir bir incelemeye aldı.

70 BİN KİŞİ İNCELEME ALTINDA
Savcılığın ‘darbeye’ yönelik soruşturmada 17 Aralık operasyonu öncesi ve sonrası istihbarat birimlerinin hazırladıkları raporlarla ilgili de talepte bulunacağı öğrenildi. Ülke genelinde özellikle emniyet ve kamu kurumlarında çalışan 62 bini emniyet mensubu olmak üzere yaklaşık 70 bin görevlinin Paralel Devlet Yapılanması ile birlikte hareket ettiğine ilişkin iddialar da inceleniyor. Bu kişilere yönelik kurum içi soruşturmaların ilerleyen dönemlerde değerlendirileceği öğrenildi. Öncelik lider kadrolara verilecek. Darbe kapsamında Paralel Devlet Yapılanması’na yönelik soruşturmada 1989′dan bugüne kadar olan tüm illegal çalışmaların ele alınacağı öğrenildi. Soruşturma kapsamında lider olarak Fethullah Gülen, alt kadroda ise Danışma kadrosu, Şehir İmamları, Esnafı organize eden imamlar, Semtlerden sorumlu imamlar, basın sorumluları, ev düzeyinde görevli imamlar, bireyleri kontrol eden imamlar ve öğrenci eğitim evleri alanlarıyla ilgili ayrı ayrı incelemeler yapılacak. Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle ilgili ayrı bir çalışma da yürütülecek.

FİNANS KAYNAKLARI TESPİT EDİLİYOR
Paralel Devlet Yapılanması’nın finans kaynaklarına yönelik de ayrı bir çalışma yürütülecek. Bu yapılanmaya destek veren şirket ve işadamları bir bir tespit edilerek haklarında “Örgüte yardım ve yataklıktan” soruşturma yürütülebilecek. Özellikle yurtdışı finans kaynakları üzerinde durulacak. İddialar arasında yer alan yurt dışından yapılan destekler doğrultusunda “casusluk” iddiaları araştırılacak. Operasyonların dalga dalga yapılacağı ve farklı illerde yapılan suç duyurularının Ankara’da birleştirileceği de belirtiliyor. (SABAH)

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.