ORG. BERK İFADEYE ÇAĞRILACAK MI?

26.2.2010 - 12:49

ERZURUM - Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in ifadeye çağrılmasıyla ilgili, "Yetkili Savcı dosyayı okuyor. Okuyunca, Saldıray Bey için (ifadeye gerek var mı, yok mu, istiyorsa ne zaman istiyor?) buna karar verecek" dedi.
Kuş, Adliye binası önünde gazetecilerin, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığınca 26 Şubatta ifadeye çağrıldığı iddialarıyla ilgili sorularını yanıtladı.
Kuş, ''Şu an Savcı Bey dosyayı okuyor. Daha dosyayı okumasını tamamlamadı. Okuyunca, Saldıray Bey için (ifadeye gerek var mı, yok mu, istiyorsa ne zaman istiyor?) buna karar verecek'' diye konuştu.
Bir gazetecinin ''Orgeneral Berk 26 Şubat'tan önce ifadeye çağrıldı mı? Bu konuda Savcılık, tarih üzerinde şaşırtamaca mı yaptı?'' sorusunu Başsavcı Kuş, şöyle yanıtladı:
''Şimdi o zaman ifadeye çağrılmayı nasıl yazalım diye konuşurken, bu süre bir haftalık mı olsun 10 günlük mü olsun derken, bazı arkadaşlar bu konuyu kafasında 10 gün olarak yorumladı.
Kuş, daha sonra ilgili dosyanın İstanbul'a gönderilmesi nedeniyle ''Orgeneral Berk'in ifadeye gelmemesi için kendilerine bir mazeret bildirmediğini'' kaydetti.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yeni atanan özel yetkili savcılar arasında henüz bir görev dağılımı yapılmadığını ifade eden Kuş, 1 Mart Pazartesi günü görev dağılımının tamamlanacağını söyledi.
Başsavcı Kuş, ''Dosyanın Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde mi yoksa başka bir mahkemede mi görüleceği sorusu''üzerine de, ''buna da henüz karar verilmediğini, savcıların dosyayı incelemesinin ardından karar verileceğini'' ifade etti.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.