Kılıçdaroğlu: 'Sizi borç batağından kurtaracağım'

11.5.2015 - 16:46

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Muğla’da düzenlenen mitingde partilileriyle buluştu. Kılıçdaroğlu’nun saat 13.30’da başlayacağı duyurulan Muğla mitingi yaklaşık 1 saat gecikmeyle başladı. Eski Garaj alanında seçim vaatlerini açıklayan Kılıçdaroğlu’na Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve CHP Muğla milletvekili adayları eşlik etti.

“BEN VATANDAŞTAN YANAYIM” 
Bin 500 lira olarak açıkladıkları asgari ücretle ilgili eleştirilere cevap veren Kılçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Askeri ücreti 1500 lira yaparken, bunun yükünü işverenin sırtına yüklemeyeceğiz. Bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Vatanseverlik kendi insanına iş bulmak, bayrağını her yerde dalgalandırmak, üretmek ve hakça paylaşmakla olur. Bu ülkede borç batağında olan 5 milyon kişi var. Hiç kimse borcunu ödeyebilecek noktada değil. Herkes hapse girmek için sıra bekliyor. Vatandaşımızı borç batağından kurtaracağım. Faizleri sileceğim ve kalan borcu yeniden yapılandıracağım. Bunun devlete maliyeti sıfır” 

CHP iktidarında herkesin büyüme ve kalkınmadan eşit bir şekilde faydalanacağını öne süren Kemal Kılıçdaroğlu, “Refahı tabana yaymalıyız. Ne diyordu Rahmetli Ecevit; ‘Ne ezen, ne ezilen; insanca hakça bir düzen’ diyordu. İnsanca ve halkça bir düzen kuracağız. Bunu nasıl kuracağız? Önce size bir rakam vereceğim. Yıl 2002, Türkiye toplam servetin yüzde 39’una nüfusun yüzde 1 sahip. Yıl 2014 yüzde 1’i toplam servetin yüzde 54,3’üne sahip. Yani refah tabanda değil, refah tavanda toplanmış durumda. Herkesin huzur içinde yaşasın diye refahı tabana yayacağız. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında emekliye bir maaş ikramiye vereceğiz. Emeklilere güveniyoruz. 11 milyon emekliden bir tek bile fire istemiyoruz. Ailenizle birlikte huzur içinde yaşamak istiyorsanız adres belli. Mustafa Kemal’in partisi altı okun altına mührünü basacaksın” diye konuştu.

“ONLARA KURS AÇACAĞIM”
Hükümetin tarım politikalarını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Üreteni destekleyeceğiz. Türkiye’yi doyuranları destekleyeceğiz. Çiftçimiz, alın terinin karşılığını almalı. Çiftçimiz, dünyanın en pahalı mazotunu almaktan kurtarılmalı. Refahı tabana yaymak için mazot fiyatının düşürülmesi lazım. Sözümüz söz olsun, bunu yapacağız. Mazot dışarıdan geliyormuş. Benim eski maliyeci olduğumu unutuyorlar. Vallahi onlara kurs açacağım. Çiftçimize mazotu 1,5 liradan vereceğiz. Sen mazotu yatlarına 1,2 liradan verirken ben itiraz etmiyorum da; ben ‘Çiftçiye 1,5 liraya vereceğim’ deyince itiraz ediyorsun? Sen yakutu ve pırlantayı vergilendirmezsin, ben mazotu vergilendirmem. Aramızdaki fark bu. Aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. Sen yandaştan yanasın, ben vatandaştan yanayım. Neden Konya kadar olan Hollanda gibi tarım ürünü ihraç edemiyoruz. Çünkü dürüst ve namuslu siyasetimiz eksik” şeklinde konuştu. 

“YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIZ”
“7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapacağız” diyen Kılıçdaroğlu, “Güzel bir Türkiye’nin başlangıcını, yaşanabilecek bir Türkiye’nin başlangıcını yapacağız. Hep birlikte yola çıkacağız. Sözümüz sözdür. Türkiye’ye sözdür, Muğla’ya da sözdür. Muğla, turizmin cennetidir. Koylarınızı satıp, peşkeş çekiyorlar. Bundan kurtulmanın yolu CHP’dir. İnsan dostu, doğa dostu tek pati var; o da CHP: Kapanan beldelerimiz var. Şikâyet eden insanlarımız var. CHP iktidarında o beldelere sandığı kuracağız. Halk beldenin açılmasını istiyorsa açacağız, ‘Yok açılmasın’ diyorsa açmayacağız. Köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız. Yetkileri hakça bölüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

"7 HAZİRAN’DA HERKESİN BİR SORUMLULUĞU VAR”
Seçimlere sayılı günler kala partililerinden daha çok çalışmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “7 Haziran’da sandığa giderken şu veya bu nedenlerle bu güne kadar CHP’ye oy vermemiş insanları ikna edeceksiniz. Birlikte kol kola sandığa gideceğiz. ‘13 yıl kredi açıktık da ne oldu. 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul ve 300 bin atamaya bekleyen insanımız oldu’ diyeceksiniz. ‘CHP; 13, 15 veya 20 yıl istemiyor. Sadece 4 yıl yetki istiyor’ deyin. Bana bunun sözünü veriyor musunuz? Seçime giderken hepimizin birer sorumluluğu var. Yeni bir Türkiye, huzurlu, güzel ve yaşanabilir bir Türkiye’yi birlikte kuracağız. Bakın söz verdiniz, bende size söz veriyorum. Gün 6 saatte 6 saat, 24 saatse 24 saat, 36 saatse 36 saat sizin için çalışacağım. Sizin için döktüğüm her alın teri size helal olsun. Yaşanacak bir Türkiye’de buluşmayı ümit ediyorum” 

EREN AYHAN

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.