ÖSO, 20 Hizbullah üyesini öldürdü

20.5.2013 - 00:31

Suriye'de iş savaş -Kusayr'daki çatışmalarda, arasında bir yöneticinin de bulunduğu 20 Hizbullah üyesi öldü

BEYRUT (AA) - Suriye'de Humus'un Kusayr ilçesinde yaşanan çatışmalarda, Hizbullah yöneticilerinden Hatim Hüseyin'in de arasında bulunduğu, 20 Hizbullah üyesi öldürüldü.
     ÖSO Birleşik Komutanlığı sözcülerinden Kasım Sadeddin, Hizbullah militanlarının dün gece Kusayr'daki stratejik bir bölgeye sızmaya çalıştıklarını, çıkan çatışmada 20 Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü söyledi.
     AA muhabirine telefonda açıklama yapan Sadeddin, Suriye ordusu ve Hizbullah'ın Kusayr'a dün geceden itibaren saatte ortalama 50 havan topu attığını ve düzenli olarak hava saldırısı gerçekleştirdiklerini bildirdi.
     Bu arada akrabaları, aynı zamanda Sur ili En-Nefahiye beldesi Belediye Başkanı olan Hatim Hüseyin'in, Suriye'deki çatışmalarda öldürüldüğünü doğruladı. Hizbullah'tan konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.
     Öte yandan, Suriye'de öldürülen Hizbullah militanlarından Hasan Ali Şahrur için bugün Nebatiye ilinde cenaze töreni düzenlendi. Şahrur'un Nebatiye'deki cenaze törenine çok sayıda kişi katıldı.
    
     -Sabra, Arabi'yi aradı-
    
     Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu geçici Başkanı George Sabra, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi'yi telefonla arayarak, Hizbullah'ın Suriye'ye müdahalesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.
     Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Muhammed Sermini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sabra'nın Arabi'yi arayıp Hizbullah'ın ve İran'ın Kusayr'daki savaşa dahil olmasının büyük bir tehlikeye yol açacağını ve bölge ülkelerini de savaşın içine sokacağını söylediğini, Arabi'nin de olaya çözüm bulması için Rusya ve ABD ile iletişime geçeceği sözünü verdiğini ifade etti.
    
     Muhabir: Ala Velid / Gülşen Topçu / Mustafa Yıldız
     Yayıncı: İbrahim Uyar

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.