EN UZUN NEHİR HANGİSİ?

17.6.2007 - 11:19
Brezilyalı bilim insanları, dünyanın en uzun nehrinin Nil değil, Amazon olduğunu iddia etti. Uzmanlar Peru'da yaptıkları 14 gün süren keşiften sonra taşıdığı su miktarı olarak ilk sırada yer alan, ancak uzunluk olarak Nil'den sonra ikinci sırada kabul edilen Amazon'un, yıllardır Peru'nun kuzeyinde bir yerden doğduğunun tahmin edildiğini, aslında başlangıç noktasının sanılandan daha da güneyde olduğunu saptadıklarını açıkladı.
      Bir nehrin kesin uzunluğunu hesaplamak çok kolay değil. Doğru hesaplama, nehrin kaynağı ve ağzını tam olarak belirlemeye dayanıyor. Uzmanlar Amazon'un yeni başlangıç noktasıyla uzunluğunun 6 bin 800 km. olduğunu, bu durumda nehrin 6 bin 695 km.'lik Nil'den uzun olduğunu öne sürüyor.
     
     'En uzun nehir Amazon'dur!'
      Bugüne dek Peru'daki And Dağları'nın buzla kaplı dağı Mismi'den doğduğu kabul edilen Amazon Nehri, Atlas Okyanusu'na dökülüyor. Araştırmacılar 14 gün, 5 bin km. yükseklikte, bazen dondurucu soğukta nehrin kesin başlangıç noktasını bulmaya çalıştı.
      Başlangıç noktası kesinlik kazanmamasına rağmen, uzmanlar Amazon'un en uzun nehir olduğu görüşünde birleşiyor. Brezilya Coğrafya ve İstatistik Enstitüsü Bilim Bölümü yöneticisi Guido Gelli, bu görüşün artık kabul edilmesi gerektiğini söylüyor. Araştırmaya Peru ve Brezilya'daki National Geographic Enstitüleri başkanlık etti.
      Benzer bir tartışma, daha önce Kuzey Amerika'nın en uzun nehri olduğu tahmin edilen Mississippi Nehri için de yapılmıştı. Nehir kanalları değiştiği için uzunluğu hakkında kesin sonuç belirlemenin zor olduğu Mississippi Nehri için Amerikan Jeoloji Enstitüsü, 3 bin 705 km. uzunluk ölçüsü verirken, bazı kaynaklar nehrin 3 bin 733 km.lik olduğunu belirtiyor.
Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.