YAHUDİLER KUDÜS'TE CAMİYİ YAKTI

15.12.2011 - 00:38

İsrail polisi camiyi yakanları gözaltına almak isteyince arbede çıktı.
Kent merkezindeki bir cami kundaklandı. İsrail polisi, şüphelileri gözaltına almak isteyince arbede yaşandı.

Kudüs'ün merkezindeki cami kundaklandı. İbadete kapalı caminin duvarlarına yazılan İbranice ifadeler dolayısıyla radikal Yahudi yerleşimcilerden şüpheleniliyor.

Yazılardan birinde, bir süre önce ölen ve aşırılık yanlısı görüşleri ile bilen Meir Kahane adlı bir hahama atfen "Kahane Haklıydı" ifadesi dikkat çekiyor.

Polisle Aşırı Sağcılar Arasında Arbede

Kahane; Filistinlilerin İsrail, Batı Şeria ve Gazze'den çıkarılması gerektiğini savunuyordu. Polisin şüphelendiği aşırı sağcıları gözaltına almak istemesi üzerine arbede yaşandı. Arbedede, polis araçlarına saldıranlardan 6'sı gözaltına alındı.

Nablus ve Kalkilya kentlerinde de benzer saldırılar düzenlendi ve bazı araçların ateşe verildiği bildirildi.

Saldırılar, radikal dinci Yahudilerin Batı Şeria'daki İsrail askeri üssüne girerek bir komutanı yaralaması ve araçlara zarar vermesinden bir gün sonra düzenlendi.

İsrail hükümeti, son 2 yılda camiler ve askeri üslerie yönelik saldırılarına hız veren radikal Yahudilere karşı yeterince önlem almamakla suçlanıyor.

Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler, yasadışı inşa ettikleri konutlardan çıkarılmaları halinde, misilleme olarak Filistin köylerine saldırıyor,evleri ve camileri kundaklıyor.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.