İstanbul Mekke ve Medine'ye örnek oluyor

7.5.2014 - 12:56

Otoparkçılık alanında yeni projeler üreten İSPARK(İstanbul Otopark İşletmeleri A.Ş.) trafik ve parklanma konusunda sorunlar yaşayan Suudi Arabistan’a danışmanlık hizmeti vermeye hazırlanıyor.
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yaşanan trafik ve parklanma sorunu ile ilgili harekete geçen yerel yönetim temsilcileri, sorunun çözümü için İSPARK yetkilileriyle İstanbul'da görüşmelere başladı. İSPARK’ın merkez ofisinde gerçekleşen görüşmelerde, Riyad’ın merkezi konumunda bulunan alanla ilgili kapsamlı bir yayalaştırma projesi yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Projenin ileri aşamasında Mekke ve Medine de gündemde.

SULTANAHMET'TE UYGULANAN PROJE RİYAD'A ÖNERİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sultanahmet bölgesinde uygulanan ve kontrolü İSPARK tarafından yapılan yayalaştırma projesi, örnek alınarak yapılacak çalışma ile ilgili yol haritası belirlendi. Bu bölgede öncelikle yaya ve bisiklet yolları oluşturulacak. Bisiklet paylaşım ünitelerinin kurulacağı proje kapsamında özelikle bu yoğun bölgelere girilmeden önce transfer merkezleri oluşturulması, ihtiyaçlar ve araç kapasiteleri belirlenerek bu alanlarda yeni otoparklar yapılması için çalışmalar yapılacak.

ÜNLÜ TİCARET MERKEZİNDEN BAŞLANACAK

Bu noktalara gelen Suudi vatandaşlar araçlarını bu otoparklara bırakarak yollarına bisikletle ya da yaya gitmeleri sağlanacak. Ticaret ve turizmin yoğun olduğu Riyad’daki uygulama, bu ay içinde imzalanacak işbirliği protokolü ile hayata geçirilmesi planlanıyor. Projenin zaman içinde özellikle hac mevsiminde milyonların ziyaret ettiği Mekke ve Medine gibi şehirlerde de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Otopark sektöründeki deneyimlerini dünyaya ihraç etmek için çalışmalar yaptıklarını belirten ISPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, “Modern şehirlerin otopark ihtiyaçlarına yönelik çözümleri kalıcı ve kısa sürede üretebilen en iyi kurum olmak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İstanbul’daki deneyim ve tecrübelerimizi Riyad’a taşımak, trafik ve parklanma konusunda çözümleri kısa sürede hayata geçirmek için çalışacağız” dedi.

İSTANBUL MODELİ BİR ÇOK ÜLKEDE HAYATA GEÇİRİLDİ

Modern ve teknolojik otopark yatırımları, alternatif parklanma sistemleri ve hizmet çeşitliliği ile yerel yönetimlerin, yerli ve yabancı yatırımcıların örnek aldığı İSPARK, 3 kıtadaki farklı şehirlere model oldu. İSPARK halen Pakistan’ın Lahor, Arnavutluk’un Tiran, Mısır’ın Kahire, Fas’ın Rabat ve Marakeşkentleri ile Gana ve Senagel’de parklanma konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. İSPARK; dünya kentlerine akıllı otopark sistemleri ve teknoloji uygulamaları konusunda bilgi ve tecrübelerini aktarıyor. İSPARK; yol üstü parklanma, açık ve katlı otopark teknolojileri, otomasyon ve akıllı otopark sistemleri konusunda birikimlerini paylaşıyor.

Hasan ERŞAN/İSTANBUL,(DHA)

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.