SÜPER ZENGİNLERİN SÜPER YATLARI

23.5.2011 - 02:01

Yaz aylarında tatil tercihini yatlarından yana kullanan milyarderlerden oracle'ın kurucusu Larry Ellison 138 metrelik mega yatı ile boy gösterdi. Abramovich 86 metrelik yatı ile Trieste, Italya ve Hırvatistan'a gitti. Dubai Şeyhi El Maktum yatının uzunluğu 160 metreyi buluyor. Microsoft kurucususu Paul Allen de 127 metre boyunda yatı için yılda 20 milyon dolar harcıyor.

YAZ aylarında milyarderlerin tatil tercihi yine özel hayatlarını diledikleri gibi yaşayabildiği yatları oldu. Wall Street Journal'ın haberine göre Oracle'ın kurucusu Larry Ellison ve 138 metrelik Rising Sun adlı mega yatı ile Tahiti, St Toropez ve Capri'yi mesken tutarken Abramovich 86 metrelik Ecstasy adlı yatı ile Trieste, Italya ve Hırvatistan'a gitti. Zenginler arasında en büyük yata sahip olan El Maktum 160 metre uzunluğundaki yatı ile boy gösterirken Microsoft kurucususu Paul Allen de 2003 yapım 127 metrelik yatı ile Polinezi ve Fransa'yı tercih etti. Yıllık maliyeti 20 milyon dolar olan yatı için 60 kişiyi çalıştıran Allen'a tatili boyunca iki helikopter ve 7 bot eşlik etti.

Denemeden almıyorlar

Uluslararası megayat Topluluğu'nun yöneticisi Vanessa Stuart, yat dünyasına her yıl yeni yüzlerin katıldığına dikkat çekerek, 'Bazıları eski zengin, bazıları yeni zengin. Pazar bu farklılıklar sayesinde bu kadar eğlenceli. Büyük bir imparatorluk yıkıldığında yok olmuyor. Bir başkası gelip daha büyük bir imparatorluğun başına geçiyor. Zenginler önce yatırımlarını yapıyor. Yat isteyip istemediklerine ise bu yatırımlarını denedikten sonra karar veriyor' dedi.

Mega yatlar için özellikle Akdeniz kıyılarının büyük bir park alanına dönüştüğünü ifade eden Stuart şöyle devam etti: 'Portofino Cannes veya Monako'da yat ile tatil yapmak çok kolay değil. Özellikle tatil programının 1 yıl önceden yapılması gerekliyor. Aksi taktirde küçük br yat için bile ywer bulmak mümkün olmuyor. Öyle ki bazen yatlarını daha açığa bırakıp kıyıya daha küçük teknelerle yanaşmak zorunda kalan zenginler tanıyoruz. Bu durumu yaşamamak için acele etmek şart.'

Son moda Hırvatistan

Yat danışmanı Mark Elliott yat turizminde son modanın Hırvatristan'a girmek olduğunu ifade ederek kşunları söyledi: 'Bence Hırvatistan'ın seçilmesinde en büyük neden seçme özgürlüğü. Orada bitr yat sahibi yatını bağlayacak binlşerce yer arasında seçim yapabiliyor. Yüzlerce farklı adaya gidip kafa dinleyebiliyor. Güzelce restore edilen ve aslına uygun olarak korunan eski şehirler özel hayatının özel kalmasını isteyen zenginlerin tercih nedeni oluyor. Hırvatistan'da Doğu Avrupa'da olduğu kadar gece klübü yok. Ama su en az Bahamalar kadar parlak ve şeffaf.'

Yat sahiplerinin sürekli yeni yerler bulma eğiliminde olduğunu belirten Elliott şöyle konuştu: 'Amazon Nehrine gitmek isteyen de var. Yazı AlaskaWda geçirmek isteyen de. Ayrıca yat ile dünya turu da giderek daha çok milyarderin ilgisini çekiyor.

Hep en iyiye sahip olmak istiyorlar

ZENGİNLERİN yata merak sarmalarınınen önemli nedeninin prestij olduğunu ifade eden Vanessa Stuart, 'En fazla talebi süper büyük ve lüks olanlar görüyor. Yat büyüdükçe, içindeki de büyüyor. Milyarderler bir mega yat içinde her türlü oyuncağa da sahip olabiliyor. En özel arabasını bile seyahatinde yanında taşıyabiliyor' dedi. 
HABERVİTRİNİ
İŞTE TRİLYONLUK SÜPER YATLAR

Yorumları Oku (43)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
 • Rx-38
  24.9.2010

  Niran hanım :) Gercekten okuyunca Sok oldum Nasıl kıyıcaksınız Kendinize Acaba Bakın İnsanlar sizLEri Bekliyor daqLarda Wiriles Yokmu Girin bakın bi Yorumları Okuyun :) KaraYılan Bırakmıyormu yoksa sizi Ama az Sabredin Kılıctaroglunun Yanına Yollar Sehirli olursunuz Burdaki Yapılanmalarda yardımcı olursunuz Yalan söyLer Kabugunuza Cekilirsiniz :))

 • sude
  16.9.2010

  EVET.. NİRAN ÜNSAL HERKES KAFANA SIKIP GİTMENİ BEKLİYOR. SÖZÜNDE DUR...KAFANA SIK VE GİT.....

 • olmayan kafaya
  14.9.2010

  sıkılmazki :)))

 • yusuf
  14.9.2010

  sık kafana ne duruyosun bır kö.. eksılsı ulkemden

 • kamil
  14.9.2010

  MURAT. Sende.

 • yorum ayrıcalığı
  14.9.2010

  nerdesin niran unsal bıdaha sarkınıda dınlemem bak cık ortaya sık kafana:)

 • m.angu
  14.9.2010

  kafasina sikarsa, toh be dersem namerdim.

 • VATANDAŞ 29
  14.9.2010

  KİMSENİN YORUMUNA BİRŞEY DEMİYORUM,ÇÜN KENDİNİ BİLMEYEN HADDİNİ AŞAN UKALALAR YAZMIŞTIR,OKİ VATANDAŞSINIZ FAKİRİN FUKARANIN HAKKINI REKLAM YAPIP 28 TİRİLYON VE BEŞER YÜZ ALTINI PEŞKEŞ ÇEKEN KİŞİYE NEDEN SESLENMİYORSUNUZ, OKİ İNSANIZ DİYE YORUM YAZIYORSUNUZ, ŞARKICI NİRAN HANIM ŞUNU BİLECEKTİ BİR AMERİKA,BİR İSRAİL VE AB NİN DESTEKLEDİ PARA DAĞITARAK MAKARNA KÖMÜR DAĞITARAK OYLARIN SATIN ALINDIĞINI BU ÜLKEDE MİSKİN TEMBEL MAKARNACI KÖMÜRCÜLERİN ÇOĞALDIĞINI,ÜLKEDE ÜRETİMİN BİTTİĞİ BİR ÜLKEDE ELBETTEKİ EVET KAZANACAKTI,BEN BİR İNSAN OLARAK ONURUMLA GGURURUMLA YAŞIYORUM HER ZAMAN KİMSEYE BOYUN EYMEM İNSAN ÇALIŞKAN OLMALI KİMSEYE BOYUN EYMEMELİ,AMMA NEREDE ÜLKEMİZDE DİLENCİ DOLU,VER PARAYI,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 • alpike
  14.9.2010

  belkide sıkmıştır. :))

 • YILDIRIM
  14.9.2010

  sol kesim hep böyledir yapamazlar ancak kendini iyi bir reklam seçmiş chp reklam parasını vermiştir

       Hakkımızda/Künye
       • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
       • Kuruluş : 21 Mart 2001
       • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
       • Editörler
       • Necmi Kurucu
       • Melek Baritoğlu
       2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
       Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.