TANK NAMLUSUNA ASILAN KEÇİ KELLESİ ŞOK ETTİ!..

TANK NAMLUSUNA ASILAN KEÇİ KELLESİ ŞOK ETTİ!..
23.3.2011 - 02:19

Uluslararası ajanslar Libya'dan sürekli yeni görüntüler geçiyor.Özellikle bombardıman anında çekilen manzaralar kan donduracak türden.
Libya'ya Cumartesi günü başlayan hava ve deniz operasyonu dördüncü gününe girerken, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin güçlerine ait iki hava savunma üssündeki radarlar vuruldu. Kaddafi yanlıları ise isyancıların elindeki Misrata ve Zintan kentlerine saldırdı. Saldırılarda 4'ü çocuk en az 5 kişinin öldüğü bildirildi.

İşte Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin kararıyla başlatılan Şafak Yolcuğu Operasyonu'nun dördüncü gününde yaşanan önemli gelişmeler:

18.15 : ABD Donanmasından Amiral Samuel Locklear, Kaddafi'nin sivillere saldırarak BM kararlarını ihlal etmeye devam ettiğine inandığını söyledi.

17.20: Fransız Silahlı Kuvvetler Sözcüsü, ilk kez 2 Fransız savaş uçağının Libya üzerinde keşif uçuşunda olduğunu bildirdi.

17.04: Libyalı yetkililer, Batılı koalisyon güçlerinin dün gece düzenlediği hava saldırısında, başkent Trablus'un doğusundaki bir donanma tesisinin vurulduğunu söyledi. Reuters ajansına göre, yetkililer dün geceki saldırıda donanma tesisinin vurulduğunu ve birkaç askeri aracın harap olduğunu belirtti.

16.58: Trablus'un güneybatısındaki Yefren bölgesini kontrol eden isyancılar ile rejim kuvvetleri arasında dünden bu yana çıkan şiddetli çatışmalarda 9 kişinin öldüğü bildirildi.

16.45: El Cezire televizyonu, Batılı koalisyon güçlerinin uçaklarının, Muammer Kaddafi'nin silahlı kuvvetlerine ait bir askeri uçağa saldırı düzenlediğini duyurdu. Televizyon, bölgedeki muhabirine dayanarak, Libya uçağının saldırıya uğradığı sırada muhaliflerin elindeki Bingazi'ye doğru gittiğini kaydetti, başka bilgi vermedi.

15.55: Beyaz Saray, "ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşamki telefon görüşmesinde, Libya halkının korunması için BM Güvenlik Konseyi'nin 1970 ve 1973 sayılı kararlarının tam şekilde uygulanmasına olan desteklerini yeniden teyit ettiklerini" bildirdi. Obama ayrıca Türkiye'nin Libya'da 4 New York Times gazetecisinin serbest bırakılmasına yardımlarından dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.

15.20: İspanyol Meclisi, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya ile ilgili aldığı karar doğrultusunda bu ülkeye başlatılan çok uluslu askeri operasyona İspanyol askerlerinin 3 aylık süreyle katılmasına yetki verdi.

NATO'DA LİBYA UZLAŞMASI

15.10: NATO, Libya'ya yönelik silah ambargosunun uygulanması için donanma gücünün kullanılması konusunda anlaştı.

15.08: Yunanistan'da yapılan bir kamuoyu yoklaması, halkın yüzde 76'sının, Libya'ya düzenlenen askeri operasyonlara katılınmasına karşı olduğunu gösterdi.

14.24: NTV haber televizyonu, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı'nın Perşembe günü Ankara'ya geleceğini bildirdi.

14.15: Fransa Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Libya için yapacağı bir ateşkes çağrısının BM Güvenlik Konseyi'nin Perşembe günkü toplantısında görüşülebileceğini bildirdi.

13.07: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'da yaşanan olaylara ilişkin TBMM'yi bilgilendirme toplantısını bu hafta yapmaya çalışacaklarını söyledi.

12.35: ABD ordusunun Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Hava Kuvvetleri'ne ait F-15E tipi bir savaş uçağının dün gece Libya'da düştüğünü doğruladı. AFRICOM'dan yapılan açıklamada, dün gece düşen uçaktaki pilotların ikisinin de kurtulduğu, pilotlardan yaralı olanın ise "iyileşme sürecinde" olduğu ifade edildi. Uçağın düşman ateşi yüzünden değil, büyük olasılıkla teknik sorun nedeniyle düştüğü belirtildi.

12.30: ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, Libya'da gözaltına alınan 4 New York Times gazetecisinin serbest bırakılmasını sağlayan Türkiye'ye teşekkür etti. ABD Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkiye’ye Libya’daki Amerikan vatandaşlarının refahını gözettiği için müteşekkiriz" denildi.

12.20: Görgü tanıklarının Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, Misrata'da dün yaşanan çatışmalarda ölenlerin sayısı 40'a ulaştı.

12.00: Libya'daki Şafak Yolculuğu Operasyonu'na katılan bir ABD savaş uçağının teknik arıza nedeniyle düştüğü bildirildi. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, düşen ABD uçağının enkazı boş bir tarlada bulundu. F-15E tipi uçağın pilotunun isyancılar tarafından kurtarıldığı belirtildi.

KADDAFİ GÜÇLERİNİN SALDIRISINDA 4 ÇOCUK ÖLDÜ

11.45: Kaddafi güçlerinin, Misrata kentine tanklarla topçu saldırısı düzenlediği, saldırılara keskin nişancıların da katıldığı bildirildi. İsyancılar, bombardımanda isabet alan sivil bir araçtaki 4'ü çocuk 5 kişinin öldüğünü belirtti.

11.12 : El Cezire, Kaddafi güçlerinin, isyancıların kontrolündeki Zintan kentine ağır silahlarla saldırdığını bildirdi.

10.40: Libya'nın Bingazi kentinde bir Fransız gazetecinin kaybolduğu bildirildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Polaris Images ajansı için çalışan Stephane Lehr'den dün öğleden sonradan itibaren haber alınamadığını belirtti.

10.35: Çin yönetimi, Libya'ya yönelik müdahalede sivillerin ölmesinden duyduğu "derin kaygıyı" dile getirerek, "insani felaket" olabileceği uyarısında bulundu ve bu ülkedeki çatışmaların sona erdirilmesi çağrısını yineledi.

09.50: Libya'daki gelişmeleri izleyen Fransız haber ajansı AFP'nin iki muhabiri ile Getty Images ajansının foto muhabirinin gözaltına alındı bildirildi.

09.35: BM Güvenlik Konseyi'ndeki Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine ilişkin oylamada çekimser oy kullanan Hindistan, uluslararası koalisyonun Libya'nın işlerine karışma hakkı bulunmadığını bildirdi.

08.05: Brezilya, Libya'da ateşkes ilan edilmesini istedi. Brezilya hükümetinden yapılan açıklamada, ateşkesin, sivil halkın korunması ve Libya hükümeti ile düşmanları arasında diyalog sağlanması amacını taşıması gerektiği ifade edildi.

İKİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ VURULDU

07.45: Uluslararası koalisyon güçlerinin, Bingazi'nin doğusunda, Libya lideri Kaddafi'nin güçlerine ait iki hava savunma üssündeki radarları vurduğu bildirildi. Koalisyon güçlerinin, akşam başkent Trablus'un 10 kilometre doğusundaki Busetta deniz üssünü vurduğu da belirtilmişti.

07.15: BM Güvenlik Konseyi'ndeki ülkelerin, Libya operasyonu üzerinde fikir ayrılığı yaşaması üzerine, AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton'ın, bugün TSİ 16.00'da Avrupa Parlamentosu (AP) Dış ilişkiler Komitesi'yle bir görüşme yapacağı belirtildi.

04.55: ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, bugün Moskova'ya bir ziyaret düzenleyerek Libya operasyonu hakkında görüşmelerde bulunacağı bildirildi. Gates'in, Libya'da koalisyon güçlerince başlatılan Şafak Yolculuğu Operasyonu'nu "haçlı seferi" olarak belirten Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i, operasyonun gerekliliği konusunda ikna etmeye çalışacağı ifade edildi.

04.15: Avusturya merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü, Libya'nın internet üzerindeki ilk televizyon kanalını hayata geçiren 28 yaşındaki gazeteci Muhammed El Nabbus'un, Cumartesi günü Bingazi'de keskin nişancıların hedefi olarak öldürüldüğünü duyurdu. Nabbus, Libya'daki çatışmalarda hayatını kaybeden ikinci gazeteci oldu.

04.05: BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve beraberindeki yetkilileri taşıyan uçağın, Mısır'ın başkenti Kahire'den Tunus'a giderken, Libya'nın etrafından uçtuğu belirtildi. Ban, Pazartesi günü Kahire'deki Arap Birliği binasında görüşmelere katılmıştı.

04.00: Kaddafi'nin Trablus'taki karargahının, ikinci kez bombardımana tutulduğu haberi geldi. Aynı dakikalarda, Misrata'daki isyancılar Kaddafi'ye bağlı güçlerin ağır saldırısı altında kaldıklarını belirtti. Ecdebiye'de bulunan AFP muhabiri ise kentteki isyancıların Kaddafi güçlerinin saldırısını püskürtmeyi başardığını söyledi.

BM'DEN KADDAFİ HÜKÜMETİNE RET

03.35: BM Güvenlik Konseyi, Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa'nın, Konsey'in acil toplantı yapması yönündeki talebini kabul etmedi. Konsey'den yapılan açıklamada, koalisyon güçlerinin atacağı bir sonraki adım için Salı günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un açıklamasının bekleneceği belirtildi.

03.10: ABD'li bir general, Trablus'a yönelik hava harekatlarının azaltılacağını, çünkü "Washington'un Libya'da bir iç savaş çıkması endişesi yaşadığını" söyledi. Trablus'ta gece uçaksavar ateşiyle aydınlamaya devam ederken, koalisyon güçleri hala bir hava harekatı yapıldığına yönelik doğrulama yapmadı.

02.15: Koalisyon güçleri, Trablus üzerinde yeni bir harekat başlatıldığına dair haberleri henüz doğrulamadı. Bu esnada, isyancıların elinde bulunan Misrata ve Zintan, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin saldırısı altında olduklarını bildirdi.

00.55: Libya'nın başkenti Trablus'a koalisyon güçleri yeni harekat başlattı. Libya devlet televizyonu, kentte birçok bölgenin vurulduğunu belirtti. Trablus'un dört bir yanında patlamalar duyulurken, uçaksavar ateşi gökyüzünü kapladı.

00.50: El Cezire televizyonu, koalisyon savaş uçaklarının Libya'nın doğusunda bulunan iki hava üssündeki radar sistemlerini vurduğunu belirtti.

00.42: İngiltere parlamentosu, altı saatlik görüşmenin ardından İngiliz savaş uçakları ve gemilerinin Libya'da başlatılan Şafak Yolculuğu Operasyonu'na katılması kararını 13'e karşı 557 oyla kabul etti.

00.26: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Libya ile ilgili gelişmelerin ele alındığı, iki liderin görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Haberin Fotoğrafları
TANK NAMLUSUNA ASILAN KEÇİ KELLESİ ŞOK ETTİ!.. TANK NAMLUSUNA ASILAN KEÇİ KELLESİ ŞOK ETTİ!..
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
DÜNYA HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;